Admirále, kdy připluje dohoda?

05. března 2010, 14:26 - Martin Rychlík
05. března 2010, 14:26

US Navy má základnu v Česku, čeká se však na memorandum o vědě

Americké vojenské námořnictvo (US Navy) zakotvilo v Praze. Není to klam, ale realita. Stalo se tak v pátek 26. února, kdy svou pobočku na americké ambasádě založil Úřad námořního výzkumu. The Office of Naval Research (ONR) má nyní mimo USA kanceláře pouze v Londýně, Tokiu, Singapuru a Santiagu de Chile. „Přesuneme sem část aktivit z evropské centrály v Londýně. Praha je příhodným místem pro ustavení našeho úřadu na kontinentě,“ řekl při zahájení viceadmirál Harry B. Harris, jenž má na starost 6. flotilu operující v Evropě a Africe. Česká metropole je teprve pátým „přístavem“ a vůbec prvním ve vnitrozemském státě, který má za úkol navazovat spolupráci mezi vědci v regionu a americkými námořními silami. Ty mají zájem o kybernetiku, IT, ale i nové materiály.

Ach, ta malá česká politika „Je to zatím vrchol naší spolupráce v této oblasti. Otevření ONR znamená uznání, že Česká republika má co nabídnout,“ uvedl premiér Jan Fischer, dle něhož je před dokončením i smlouva o vědecké spolupráci. Toto exkluzivní „memorandum porozumění“ – prakticky doložka nejvyšších výhod – by přinesla Čechům přístup k nejmodernějším americkým technologiím. Takovou smlouvu má zatím jen deset zemí světa! Podle informací týdeníku EURO však není ještě na pořadu dne. Ač ji americká strana již loni nachystala (a po pražské návštěvě ji v Bílém domě urgoval viceprezident Joe Biden), Češi se nemohou dohodnout, kdo má o grantech v Česku rozhodovat: ministerstvo obrany, nebo školství? I z toho důvodu a formy vypisování zakázek je americká strana dle zdroje obeznámeného se situací „velmi rozladěna“.
Ovšem při přestřihávání pásky to nijak znát nebylo. Všichni zúčastnění (včetně vojenské honorace, politiků a vědců) rozdávali úsměvy. „Česko disponuje šíří akademických a výzkumných institucí a má i velmi schopné, inovativní a vzdělané vědce,“ uvedl velitel globální sekce ONR kapitán David Maynard. A český ministr obrany Martin Barták mu přizvukoval: „Spolupráce v oblasti vědy a výzkumu pro obranné účely mezi českými a americkými pracovišti již má více než dvacet let úspěšné historie. Nicméně jako místopředseda vlády považuji za jeden ze svých úkolů napomáhat při vytváření podmínek, aby se spolupráce mohla rozvíjet co nejlépe a bez zbytečných překážek,“ uvedl ve svém vystoupení. Snad se tedy dočkáme i výše zmíněné smlouvy.

Filiálka pro střední Evropu Námořnictvo vyvíjí v Česku spolupráci od roku 1999, kdy kontaktovalo Katedru kybernetiky ČVUT, jež komunikuje i s NASA či letectvem. Nedávno zde vznikl projekt AgentFly na řízení bezpilotních letounů, ale vývoj pokračuje i v systémech, jež by mohly být využity v ochraně proti pirátům kupříkladu u břehů Somálska. Tým profesora Václava Hlaváče pro výzkum strojového vidění byl i jedním z příjemců tří „radarových grantů“. Další získal Fyzikální ústav Akademie věd (nitridy gallia) a turnovský Crytur (3D defektoskopie), o čemž týdeník EURO detailně informoval. Americké obranné agentury se však dívají i do Brna, kde byly na Masarykově univerzitě vyvinuty hardwarové ochrany proti hackerům.
Oč přesně budou mít námořníci zájem? „Těžko specifikovat, ale informační technologie jsou jednou z těch zajímavých oblastí, na něž bychom se mohli zaměřit. A v tom je v Česku značný potenciál. Soustředíme se ovšem na celou střední Evropu,“ řekl týdeníku EURO viceadmirál Harris. V pražské filiálce mají pracovat dva vědci a dva asistenti, kteří budou vytipovávat oblasti spolupráce. Následně mohou být přiklepnuty granty ve výši 25 tisíc až milionu dolarů (přes 19 milionů korun). Poznatky mají být publikovány v odborném tisku, výzkumníci si podrží své patenty. Co se ale s nápady děje v armádním kolotoči dál, to už nevědí. Jeden ze zainteresovaných vědců říká: „Zajímavé věci si najdou sami. Mají přehled. Založený úřad ONR spolupráci zintenzivní. Založí se další partnerství, ale nebuďme naivní: všude ve světě si Američané hlavně hlídají, aby něco nepropásli.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít