AC Milán jako Slavia. Čínští majitelé investují do stadionu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

AC Milán jako Slavia. Čínští majitelé investují do stadionu

,
AC Milán jako Slavia. Čínští majitelé investují do stadionu
Zdroj: Profimedia.cz

Prodej italského fotbalového klubu AC Milán do čínských rukou byl po měsících odkladů konečně dotažen. Noví majitelé mají se slavnou značkou velké plány. Zvažují její zapsání na burzu a hodlají investovat i do stadionu.

Čínská skupina investorů dokončila akvizici milánského klubu za 740 milionů eur (20 miliard korun) prostřednictvím nově vzniklé skupiny Rossoneri Sport Investment Lux. Tu ovládá Yonghong Li, který by měl být nejvýznamnějším investorem. Přesná podoba vlastnické struktury ale odtajněna nebyla.

Velké plány čínských majitelů se bude snažit realizovat zkušený italský fotbalový manažer Marco Gassone, který dříve působil v konkurenčních týmech Interu Milán a Juventusu Turín. Gassone uvedl, že AC potřebuje svůj vlastní stadion, což bude v nejbližší době zřejmě jeho nejvyšší priorita.

V současné době hraje AC svá utkání na stadionu San Siro pro 80 tisíc diváků, kde je však pouhým nájemníkem. Střídá se na něm s Interem, který se čínského majitele dočkal už loni v červnu. Možností pro AC je buď stavba nového stadionu, nebo případné odkoupení toho stávajícího. Podobný model zvolila v případě Slavie Praha čínská společnost CEFC. Pro AC by se tak otevřela cesta k větším ziskům ze vstupného a reklam.

Gassone zároveň zmínil možnost vstupu AC na burzu. Podle zdroje agentury Reuters by mohl italský klub zamířit na burzu v Hong Kongu a využít rozpínajícího se čínského trhu.


Přečtěte si více o tom, jak návštěva dalajlamy ohrozila obchod za 20 miliard:

Dalajlama pokazil byznys Berlusconimu. Čína blokuje prodej AC Milán

 Dalajláma se stává čestným milánským občanem


Převod AC z rukou bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho do vlastnictví čínského investičního konsorcia, které původně vystopovalo pod názvem Sino-Europe Sports Investment Management Changxing, byl velice problematický. K dohodě o prodeji došlo už loni v srpnu, od té doby se však objevilo několik zádrhelů.

Čínské konsorcium bylo vyšetřováno kvůli podezření ze zfalšování bankovní zprávy, která měla dokládat jeho solventnost. Poté jej kvůli nejasné identitě oslovilo s žádostí o vysvětlení milánské protimafiánské oddělení. Problémy s dokončením akvizice nakonec dělala samotná Čína, které se nelíbilo přijetí dalajlámy v Miláně.

Po několika odkladech to dokonce vypadalo, že by Berlusconi mohl inkasovat na nevratných zálohách až 300 milionů eur (přes osm miliard korun) a kvůli neschopnosti zájemců doplatit zbytek částky si nakonec svůj oblíbený tým ponechat. Investoři však nakonec peníze sehnali a dosud největší čínský fotbalový nákup dokončili.

O čínských investicích do evropského fotbalu dále čtěte:

 Dresy West Bromwiche (Zdroj: Facebook)

Na fotbale nevyděláte, varuje čínské investory nejbohatší z nich

V anglickém fotbale posiluje asijský kapitál

Dravá Wanda rozšiřuje portfolio. Plní tím velký čínský fotbalový plán

Pekingu vadí bezbřehé fotbalové rozhazování. Zavede restrikce

Vzkříšení Interu Milán: Číňané, diváci, ale hlavně góly


Ohodnoťte tento článek
Diskuze