Aby záda nebolela

23. února 2004, 00:00 - GABRIELA BOBKOVÁ
23. února 2004, 00:00

PŘÍČIN BOLESTÍ ZAD JE MNOHO: OD NAMOŽENÍ PŘES ZÁNĚT, "ÚSTŘEL", VYHŘEZ LÉ PLOTÉNKY, ODVÁPŇOVÁ NÍ KOSTÍ. VELKÉ MNOŽSTVÍ BOLESTÍ ZAD JE ALE ZPŮSO BENO RELATIVNÍMI MALIČ KOSTMI - NESPRÁVNĚ ZVOLENOU ŽIDLÍ, NEVHOD NÝM SPORTEM, OBUVÍ NEBO ŠPATNÝM DRŽENÍM TĚLA.

Za produktivní život „nasedíme“ 80 tisíc hodin

PŘÍČIN BOLESTÍ ZAD JE MNOHO: OD NAMOŽENÍ PŘES ZÁNĚT, „ÚSTŘEL“, VYHŘEZ LÉ PLOTÉNKY, ODVÁPŇOVÁ NÍ KOSTÍ. VELKÉ MNOŽSTVÍ BOLESTÍ ZAD JE ALE ZPŮSO BENO RELATIVNÍMI MALIČ KOSTMI - NESPRÁVNĚ ZVOLENOU ŽIDLÍ, NEVHOD NÝM SPORTEM, OBUVÍ NEBO ŠPATNÝM DRŽENÍM TĚLA.

Pokud jde o záda, nic nezkazíme, budemeli si hlídat svou hmotnost, chodit na ma sáže, spát na tvrdší matraci, ze sportů zvolíme strečink, jógu, spinální cviky, plavání nebo jen „obyčejnou“, ale takřka zázračnou chůzi. Také vhodně zvolená obuv pomáhá udržovat správné držení těla. Ovšem, pokud máme „sedavé“ zaměstnání, měli bychom se naučit především správně sedět.

NEUMÍME SPRÁVNĚ SEDĚT

Sedět pohodlně bohužel neznamená vždy sedět zdravě. Pro nás příjemná poloha nemusí nutně být nejvhodnější pro naše záda. Čím náročnější máme povolání, tím víc času v něm trávíme. Přitom jen málokdo z nás má to štěstí, že není zaměstnán „sedavě“. Na pracovišti prosedíme v průměru pět až osm hodin denně, k tomu je potřeba připočíst dalších téměř pět hodin v autě, u televize, jídelního stolu, v kině nebo divadle. Dostaneme se tak k neuvěřitelnému číslu 80 tisíc prosezených hodin během produktivního života průměrného člověka.

UKAŽ MI, JAK SEDÍŠ Z průzkumů zaměřených na správné sezení vyplynulo, že téměř 67 procent všech zaměstnanců sedí nesprávně. Z toho plyne řada problémů s bolestmi zad. V zahraničí jsou potíže se zády jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. U nás to bude podobné - problémem se zády trpí osmdesát procent populace. N esprávná poloha při sezení zatěžuje náš organizmus hned několika způsoby: přetížením meziobratlových plotének, bederních obratlů akrční páteře, namáháním svalstva zad, ramen a hrudníku, stlačováním trávicího a dýchacího ústrojí, otlaky hýždí, míst ohybu končetin a poruchami oběhu krevních tekutin. Pokud nemáme dostatečnou oporu zad, hrozí nám takzvaná „kulatá“ záda a přispíváme si tak k zatížení meziobratlových plotének s následky zúžení trávicích orgánů, nepříznivého vlivu na dýchání a krevní oběh a namáhání břišních i zádových svalů. POZOR NA STRNULOU POZICI

Téměř dvě třetiny zaměstnanců pracuje v kancelářích. Špatné pracovní podmínky, kam kromě nesprávného sezení patří i špatné osvětlení, vydýchaný vzduch a hluk, snižují pracovní výkon až o 60 procent. N ejvětší zdravotní problémy způsobuje sezení ve strnulé pozici. Kvůli napětí v těle máme potíže s bolestmi zad, hlavy, krevním oběhem, křečovými žilami, trávením a dýcháním, vznikají křeče a napětí ve svalech. Podle skandinávských studií se při psaní na stroji spojeném s nesprávným sezením toto napětí zdvojnásobuje.

JAK NA ZDRAVÉ SEZENÍ? Ovládněte dynamické sezení! To vám umožní podle potřeby měnit polohu těla. Základem úspěchu je správná židle, která bude podporovat vzpřímenou polohu těla správně navrženým tvarem sedadla i opěradla. Důležité je, aby pracovní židle dovolovala pohyb těla dopředu, a přitom byla permanentně podepřená záda. Synchronní mechanizmus zádové opěrky by měl záda permanentně vystavovat působení tlaku opěradla, a zabraňovat tak ochabování zádového svalstva. Zjednodušeně řečeno: Synchronní mechanizmus při aktivním sezení umožní automatické přizpůsobování zádové a sedací opěrky pohybům trupu. PŘEČTĚTE SI NÁVOD**

Pokud vlastníte tu správnou kancelářskou židli, jste na dobré cestě. Je ale třeba si uvědomit, že není konstruována univerzálně pro každý typ postavy. Pokud si tedy židli nastaví váš kolega, neznamená to, že si na ní uleví i vaše unavená záda. Je třeba naučit se s židlí správně zacházet, seznámit se s ovládacími prvky a důkladně je nastavit podle své tělesné konstituce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít