A teď vypneme regiony. Letitá lokální rádia vyklízejí éter - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

A teď vypneme regiony. Letitá lokální rádia vyklízejí éter

,
A teď vypneme regiony. Letitá lokální rádia vyklízejí éter
Zdroj: Shutterstock

Z rozhlasového trhu mizí nářečí. Regionální značky uvolňují místo celostátním stanicím.

Z moderátora Honzy Musila udělala celonárodní celebritu televize Nova, především pak kontaktní pořad Áčko. Ten v sobě soustředil veškeré devadesátkové šílenství směřované na hladové diváky spojené s agresivní mediální politikou Vladimíra Železného, tehdejšího šéfa Novy.

Pro moravské diváky však Musil rozhodně nebyl neznámou figurou. Už dřív působil v regionálních médiích. V roce 1994 byl i u startu vysílání rádia Hellax na frekvenci 93,7 FM. Během několika následujících týdnů tato tradiční moravskoslezská značka po 26 letech existence zanikne.

Zbavit se „l“ nestačí

„Všichni jsme z Moravskoslezského regionu. Nicméně současná situace na mediálním trhu regionální rozmanitosti nepřeje a přežijí jen silné národní značky,“ oznámil posluchačům ukončení vysílání Lukáš Ščurek, programový ředitel Helaxu.

V uplynulém čtvrtstoletí si rádio prošlo několika palácovými převraty, přesídlením z Opavy do Ostravy, snažilo se vstoupit do komunální politiky a ztratilo jedno „l“ z názvu. Pro dnešní generaci ostravských třicátníků, čtyřicátníků a padesátníků bylo v posledních letech spíš už jen připomínkou toho, jak v Ostravě vypadalo kulturní dění na přelomu tisíciletí.

Počátky soukromého rozhlasového vysílání
Zatímco Československý, respektive Český rozhlas začal vysílat už 18. května 1923 ze stanu v pražských Kbelích, první soukromé stanice se k frekvencím dostaly až po pádu komunistického režimu.

Na konci března 1991 získaly licenci pro vysílání pražské stanice rádio Stalin (dnes Radio 1), rádio R.I.O. a Rádio vox, City Rádio a Rádio Bonton.

V dubnu se pak přidaly Evropa 2, Rádio Collegium a Rádio Contact z liberce, první mimopražská…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?