8 žen, které v byznysu poráží Trumpa - Euro.cz

Přihlášení

8 žen, které v byznysu poráží Trumpa

,
8 žen, které v byznysu poráží Trumpa
Zdroj: CC BY 3.0/David Shankbone

Trump ženám v byznysu nevěří. Přitom mnohé z nich si vedou lépe než on sám. Podívejte se na ženy, kterým se v podnikání dařilo lépe než současnému prezidentovi Spojených států.

Donald Trump by nikdy svou ženu do podnikání nepustil. Vyslovil se tak v roce 1994, kdy komentoval snahy své bývalé ženy Ivany, české rodačky, jež byla v roce vyhlášena 1990 hoteliérkou roku.

V roce 1992 se rozvedli. „Myslím, že nechat manželku pracovat, je velmi nebezpečná věc. Když podnikáte na sebe, myslím, že to je opravdu špatný nápad,“ řekl tehdy pro televizi ABC.

Podle něj problémy mezi ním a Ivanou Trumpovou vznikly tím, že ji nechal dělat manažerku v jednom kasínu v Atlantic City. Média ale za rozchodem spatřovala jiný důvod, když hojně informovala o jeho vztahu s Marlou Maplesovou, bývalou královnou krásy státu Georgia. Ta se v roce 1993 stala jeho druhou manželkou. Po šesti letech se rozvedli.

Časopis Forbes vybral ženy, které začínaly podnikat s manželi a propracovaly se k většímu bohatství, než má nyní Trump. Časopis odhadl Trumpův majetek na 3,7 miliardy dolarů, což je asi 94 miliard korun.

Rafaela Aponteová – 3,75 mld. USD

Rafaela potkala svého muže na trajektu. On byl kapitán, ona pasažérka. V roce 1970 začali s firmou Mediterranean Shipping. Nyní se firma nazývá MSC a je druhou největší lodní kontejnerovou společností. Švýcarská firma vlastní flotilu 480 nákladních lodí.

Diane Hendricksová – 3,9 mld. USD

Dieane s manželem Kennethem začali s prodejem střešních krytin, oken a okapů v roce 1982. Společně vedli firmu ABC Supply do roku 2007, kdy manžel zemřel. Během následujících deseti let zdvojnásobila Diane Hendricksová tržby firmy ze 3 miliard dolarů na 6 miliard.

Lam Waj Jing – 4,1 mld. USD

S manželem založili firmu Biel Crystal Manufactory. Vyrábí dotykové displeje pro mobilní telefony Apple a Samsung. Firma sídlí v Hongkongu, ona kontroluje 49 procent firmy, manžel 51 procent.

Wu Ja-ťün – 4,5 mld. USD

S bývalým manželem založili realitní firmu Longfor Properties, která v Číně postavila od roku 1993 více než sto projektů. Bývalá novinářka je nyní ředitelkou společnosti.

Pollyanna Čchu – 4,9 mld. USD

Podnikatelka z Hongkongu pochází z bohaté rodiny, jež vlastnila hotel a kasíno. Rozhodla se podnikat sama za sebe, založila si vlastní firmu Kingston Financial Group v roce 1992. Z firmy nabízející finanční služby se rychle stala investiční firma s tržní kapitalizací přes 7 miliard dolarů.

Čchan Laj-wa – 5,6 mld. USD

Předsedá společnosti Fu Wah International. Realitní developerská společnost byla založena v roce 1988 v Pekingu. „Chudoba byla nejlepší univerzitou, ve kterou jsem mohla doufat,“ řekla s odkazem na to, že pochází z dynastie Mandžu, která vládla v Říši středu od roku 1644 do roku 1911. V roce 2014 byla nejbohatší ženou z Číny.
Chan Laiwa

Marian Ilitchová – 6,0 mld. USD

Je nejbohatší ženou v Americe, která bohatství nezdědila. Manžel Mike zemřel letos v únoru. Společně vybudovali firmu Little Ceasars, řetězec pizzerií. První restauraci otevřeli v Detroitu v roce 1959. Manžel dělal marketing, Marian finance. Celosvětově firma prodá pizzu za 4 miliardy dolarů ročně. Vlastní také hokejový klub Detroit Red Wings. V září má otevřít nový stadion Little Ceasars Arena.

Čou Čchün-fej – 7,4 mld. USD

Nejbohatší „self-made“ žena na světě. Vyrostla v chudé rodině v centrální Číně. Nedokončila školu, v 16 letech začala pracovat v továrně. V roce 1993 ve 22 letech založila firmu Lens Technology na dotykové sklo využívané elektrotechnickými firmami. První dodávky byly pro telefony Motorola, později HTC, Nokia, Samsung. Nyní také pro Apple, Huawei. Žije v Hongkongu.

Přečtěte si také:

Noční můra místo práce snů: v Silicon Valley vládne testosteron

Ženy v Česku vydělávají v průměru zhruba o pětinu méně než muži