3G na obzoru - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

3G na obzoru

, Ondřej Hergesell,
3G na obzoru
Zdroj: Euro.cz

Rychlých datových přenosů a videotelefonátů se dočkáme ještě letos

Třetí generace mobilních telekomunikací bude českým zákazníkům k dispozici ještě letos. Mobilní operátor Eurotel následoval svého největšího konkurenta, společnost T-Mobile, a rovněž ohlásil, že svou mobilní síť třetí generace UMTS komerčně spustí ještě před koncem letošního roku. Doposud nejskromnější v mediálních prohlášeních je nejmenší český operátor Oskar. Jenže jeho majitel, světový gigant Vodafone, je globálním lídrem UMTS technologií a je pravděpodobné, že přebrandování Oskara na Vodafone bude podloženo masivním nástupem služeb založených právě na technologiích třetí generace.

Místo kamionu telefon.

Je tomu přesně pět let, kdy společnost Nokia dodávající jak mobilní telefony, tak infrastrukturu a technologie pro mobilní sítě, v Česku předvedla první videohovor v síti třetí generace. Tehdy, v září roku 2000, kdy byl svět moderních technologií ještě plný optimismu a smělých cílů, přivezl do Prahy potřebnou technologii celý jeden kamion. Demonstrace 3G videotelefonátu na vzdálenost několika stovek metrů se uskutečnila za použití videokamer a počítačů, UMTS telefon se zabudovanou kamerou byl tehdy přítomen jen jako plastová maketa.

Není UMTS jako UMTS.

Po pěti letech se čeští mobilní operátoři předhánějí, který z nich UMTS služby nabídne zákazníkům dříve. T-Mobile vsadil na technologii TDD (Time Division Duplex) od společnosti IPWireless, jež umožňuje rychlost stahování dat až 4,75 megabitu za vteřinu. To je v současnosti nejvyšší rychlost ve všech světových UMTS sítích, použitá technologie však neumožňuje klasické telefonování ani videohovory. Se zavedením standardní UMTS technologie včetně hlasových služeb počítá T-Mobile později.
Oproti tomu Eurotel a Oskar chtějí spustit klasickou UMTS síť založenou na standardu FDD (Frequency Division Duplex), který funguje ve většině zemí západní Evropy. Maximální přenosové rychlosti u Eurotelu budou v začátcích dosahovat 1,8 megabitu za vteřinu, nicméně operátor má v plánu zavést „nadstavbu“, rozšiřující technologii HSDPA, která by již v příštím roce měla umožnit stahování dat s rychlostí až 7,2 megabitu za sekundu. Technologie použitá Eurotelem také umožní videotelefonování a automatické migrování telefonu z 3G sítě do „klasického“ standardu GSM, aniž by uživatel musel ukončit běžný telefonát či stahování dat. „Zákazníci budou moci používat svou současnou SIM kartu v obou sítích, aniž by museli měnit číslo či speciálně aktivovat UMTS služby,“ dodává Tomáš David, výkonný ředitel Eurotelu pro strategii.

Neřeknou.

Dodavatelem celého UMTS řešení včetně všech rozšiřujících technologií je finská společnost Nokia, která poskytuje komerční UMTS sítě každému druhému operátorovi na světě. Náklady na výstavbu sítě stejně jako ceny za videotelefonování Eurotel tají. Martina Kemrová z konkurenčního T-Mobilu týdeníku EURO řekla, že se náklady na budování UMTS infrastruktury nijak výrazně neliší od výdajů investovaných do srovnatelně velké sítě GSM, konkrétnější však být nechce.
Operátoři také prozatím tají přesný termín komerčního spuštění 3G sítí. Jisté je, že T-Mobile chce do konce října pokrýt UMTS signálem alespoň 90 procent území Prahy, Eurotel slibuje srovnatelné pokrytí do konce roku. Třetí v řadě, Oskar, podle své mluvčí Zuzany Doležalové UMTS prozatím testuje a hodlá 3G síť spustit v okamžiku, kdy bude moci zákazníkům nabídnout prvotřídní služby.

Jiný operátor, jiná cena
(ceny UMTS licencí, v miliardách korun)
T-Mobile 3,81 (prosinec 2001)
Eurotel 3,54 (prosinec 2001)
Oskar 2,00 (únor 2005)
Pramen: ČTK

Co je UMTS?
Za první generaci mobilních telekomunikací je považován analogový systém označovaný jako NMT (Nordic Mobile Telephony), známý z 90. let objemnými kufříkovými mobilními telefony (operátor Eurotel v Česku stále provozuje síť první generace nazvanou T!P). Digitální mobilní standard, systém GSM (Global System for Mobile Communication), je druhou generací mobilních telekomunikací. Jeho datové „nadstavby“, technologie GPRS a EGDE, jsou označovány jakou dvouapůltá generace mobilních telekomunikací.
Mobilní sítě třetí generace pracují na základě několika různých technologií, přičemž v Evropě je nejrozšířenější standard UMTS (Universal Mobile Telecommunications System). Umožní rychlý přenos dat přes mobilní telefon až o rychlosti 2,2 megabitů za sekundu, přičemž do konce roku 2007 by i v Česku mělo být možné díky technologii HSDPA stahovat data rychlostí až 14,4 megabitů za vteřinu. To je 61krát více než v současnosti nabízí technologie EDGE. Díky tomu se výrazně zrychlí „mobilní“ surfování na internetu, posílání obrázků, videoklipů, hudby, či e-mailů s objemnými přílohami, na mobilu bude také možné sledovat televizi. Největším rozdílem oproti standardu GSM kromě vyšší rychlosti datového přenosu je možnost uskutečňování videohovorů prostřednictvím mobilů.
Problémem je však nedostatek terminálů a telefonů podporujících UMTS komunikaci, v České republice jsou v současnosti na trhu pouze tři modely společnosti Nokia (na snímku přístroj Nokia 6680). Naopak, výhodou UMTS je u naprosté většiny telefonů duálnost, tedy kompatibilita se sítěmi GSM. Pokud majitel UMTS telefonu opustí oblast pokrytou UMTS signálem, telefon se automaticky přepne do GSM standardu, případné datové přenosy se pak uskuteční prostřednictvím technologie GPRS či EDGE.