3 fakty o pojištění, které by měl znát úplně každý Čech - Euro.cz

Přihlášení

3 fakty o pojištění, které by měl znát úplně každý Čech

, Jana Pohunková,
3 fakty o pojištění, které by měl znát úplně každý Čech
Zdroj: Dotfox
Komerční sdělení

Pojištění vám v případě neštěstí dokáže ušetřit mnoho peněz a starostí. Uvědomují si to především ti lidé, kteří ho již někdy v životě potřebovali. Podívejte se na trojici stěžejních faktů a zjistěte, proč je někdy lepší myslet dopředu. Dost možná na pojištění jako takové změníte názor

1. Neplatit povinné ručení je hodně drahý špás

Co je povinné, to je většinou dost neoblíbené. Jeden z pravidelných výdajů, který pronásleduje každého majitele vozidla provozovaného na pozemní komunikaci, je platba za povinné ručení. Pokud se rozhodnete provozovat vozidlo bez pojištění, riskujete pokutu ve výši 5000 až 40000 Kč. Při nepředložení zelené karty při silniční kontrole se sankce pohybuje od 1500 do 3000 Kč.

Od začátku roku 2018 musí odhalený neplatič navíc doplatit peníze do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Ten se u osobního automobilu pohybuje v rozmezí od 30 do 93 Kč za den bez pojištění – záleží na objemu motoru. To vše jsou hodně pádné důvody, proč si vyhledat nejlevnější povinné ručení a mít vše v pořádku. Nemluvě o tom, že způsobení škody vozidlem na majetku a zdraví třetích osob není bez pojištění dvakrát příjemná záležitost.

2. Evropský průkaz zdravotního pojištění vše neřeší

Rádi cestujete po státech Evropské unie? Možná jste se někde dočetli, že Evropský průkaz zdravotního pojištění vám dokáže zcela nahradit cestovní pojištění a vy si ho od té doby již před cestou do zahraničí neplatíte. Není to bohužel pravda.

Uzavřít komerční pojištění se vždy vyplatí, protože zmíněný průkaz pokrývá v zahraničí jen výdaje za poskytnutou nezbytnou zdravotní péči. V mnoha případech se nevyhnete spoluúčasti stejně jako místní obyvatelé. Transport do domácí země hrazen není. Před vycestováním byste si měli srovnat cestovní pojištění a raději si ho sjednat. Za pár korun denně budete klidnější a pojišťovna vám v případě potřeby uhradí výdaje za zdravotní péči a další služby v plné výši.

3. Když zaměstnavatel přispěje na životko

Životní pojištění myslí na zajištění blízkých osob v případě vaší smrti. I když si to možná nepřipouštíte, dává smysl sjednat si ho co nejdříve, a to bez rozdílu věku a pohlaví. Příspěvek na životní pojištění je navíc poměrně častým zaměstnaneckým benefitem, kterému byste se v případě dobře nastavených podmínek neměli bránit.

Příspěvek by měl směřovat hlavně do krytí rizik, nikoliv do investiční složky, která zpravidla nenabízí tak výhodné zhodnocení, jak se na první pohled zdá. Čistě za účelem spoření jsou dnes na trhu k dispozici lepší finanční produkty.

Máte již pojištění?

Nikdy nevíte, co se stane zítra. Pojištění sice škodě nezabrání, ale zpříjemní a finančně zvýhodní její následné řešení. Zapřemýšlejte se nad tím, jaká rizika vám hrozí. Pestrá nabídka pojišťověn vám v dnešní době umožňuje vybrat si pojištění přesně podle vašich potřeb.