25 tisíc jednorázově. Vláda schválila program na podporu živnostníků - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

25 tisíc jednorázově. Vláda schválila program na podporu živnostníků

ČTK,
25 tisíc jednorázově. Vláda schválila program na podporu živnostníků
Zdroj: ČTK/Krumphanzl Michal

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 tisíc korun. Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun. O schválení programu na dnešním jednání kabinetu informovalo ministerstvo financí. Původně zamýšlel úřad vyplácet podnikatelům 15 tisíc korun měsíčně. Zaměstnavatelé opatření vítají.

„Oceňuji opatření ministerstva financí, které osobám samostatně výdělečně činným postiženým kurzarbeitem za jasně stanovených podmínek poskytne kompenzaci 25 tisíc Kč za období od 12. března do konce dubna,“ řekl ČTK prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Nyní je podle něj nicméně klíčové, aby státní správa všechna vládou přijatá opatření co nejrychleji zúřadovala a konkrétní pomoc, respektive peníze co nejdříve viděli podnikatelé na svých účtech. Mnoho podnikatelů se nachází na hraně existence a každý den prodlení by pro ně mohl být poslední kapkou, dodal.

Program, který ministerstvo financí nazvalo Pětadvacítka, bude podle úřadu spravovat finanční správa. Cílem je, aby žadatelé získali peníze během dubna. Žádost bude obsahovat čestné prohlášení o splnění podmínek pro vznik nároku a číslo bankovního účtu, na kterou má být částka odeslána. Žádosti bude správa přijímat přes datovou schránku, poštou, prostřednictvím podatelen a sběrných boxů umístěnými před finančními úřady. Formulář zveřejní správa do 3. dubna.


Žádosti začne správa přijímat a následně vyplácet peníze poté, co bude dokončeno schválení návrhu. Ministerstvo to očekává nejpozději do 12. dubna. Návrh je předkládán formou zákona, Sněmovna o něm bude jednat 7. dubna ve stavu legislativní nouze.

„Peníze dostaneme k podnikatelům rychle a jednoduše, a to ve výši 500 korun denně. V kombinaci s rozšířeným ošetřovným ve výši 424 korun denně a prázdninami na sociálním a zdravotním ve výši 4 896 korun měsíčně podáváme živnostníkům záchranný kruh, který jim pomůže překlenout nejtěžší období,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Peníze budou vypláceny za období od 12. března do konce dubna.

Za jakých podmínek vzniká nárok?

O žádost může požádat OSVČ podle zákona upravujícího důchodové pojištění. Jde tedy podle ministerstva například o živnostníka, samostatného zemědělce, autora nebo umělce, znalce, tlumočníka, veterináře, lékaře, poskytovatele zdravotní péče, architekta nebo daňového poradce. Činnost musí přitom podnikatelé vykonávat jako hlavní.

Další podmínkou je, že podnikatel vykázal v období od ledna do března meziroční pokles hrubých tržeb alespoň o deset procent. V případě, že podnikatel začal s podnikáním později než v lednu 2019, tak se ke srovnání použijí první tři měsíce od zahájení jeho podnikání. Nejzazším možným srovnávacím obdobím je prosinec 2019 až únor 2020.

Zároveň by měl podnikatel podle podmínek programu dosáhnout za loňský rok hrubých příjmů alespoň 180 tisíc korun. V případě, že nepodnikal celý rok, tak v přepočtu alespoň 15 tisíc korun měsíčně.

Kdo pobírá nemocenskou, přijde zkrátka

Schillerová na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády informovala, že o peníze může žádat i OSVČ, která vykonávaná činnost jako vedlejší. Je to možné ale pouze v případech, kdy podnikatel měl nárok na výplatu invalidního důchodu, byl mu přiznán starobní důchod nebo měl nárok na rodičovský příspěvek či peněžitou pomoc v mateřství, případně pečovala o potřebnou osobu.

Dále upozornila na to, že nárok na peníze nebudou mít živnostníci, kteří pobírají například nemocenskou nebo dávky v nezaměstnanosti. Řada živnostníků se v posledních dnech podle informací z tisku hlásila na úřady práce.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze