2006: Pozor na mobilní chřipku!

16. ledna 2006, 00:00 - PAVLA KOZÁKOVÁ, Czech Business Weekly
16. ledna 2006, 00:00

GSM TELEFONY Takzvané chytré telefony jsou stále populárnější. Bohužel i pro tvůrce virů. Naprostá většina mobilních telefonů není proti nim chráněna, připraveni nejsou ani uživatelé.

GSM TELEFONY Takzvané chytré telefony jsou stále populárnější. Bohužel i pro tvůrce virů. Naprostá většina mobilních telefonů není proti nim chráněna, připraveni nejsou ani uživatelé.

Antivirová softwarová společnost McAfee předpovídá výrazný nárůst počtu globálních hrozeb pro mobilní telefony. Výrobci takzvaných chytrých telefonů a softwarové společnosti se ale snaží udržet si náskok vytvářením ochran a informováním veřejnosti.

V MOBILECH CHYBĚJÍ OCHRANNÉ PRVKY

Loňská studie Předpověď hrozeb pro rok 2006 uvádí, že ztráty na mobilních telefonech budou rozsáhlejší než škody způsobené osobním počítačům. Ve většině chytrých telefonů totiž nejsou instalovány bezpečnostní ochranné prvky. Tyto telefony dovolují uživatelům přidávat softwarové funkce, což umožňuje malwaru (nežádoucím programům, které obsahují viry a jiné hrozby) proniknout do mobilních přístrojů.

Přestože počet ohlášených případů poškození telefonů roste, je podle studie málo pravděpodobné, že si spotřebitelé nainstalují bezpečnostní programy. Riziko hrozeb pro mobilní telefony je totiž vnímáno jako mnohem menší než u počítačů. „Viry, jejichž cílem jsou různé operační systémy, mohou přitom potenciálně infikovat až 200 milionů připojených chytrých telefonů najednou,“ varuje společnost McAfee. Tvůrci mobilního malwaru se od hackerů a autorů počítačových virů naučili vytvářet sofistikované hrozby, které spotřebitelé nevidí a jejichž cílem je vytvořit zisk pro tvůrce. Antivirová společnost říká, že viry mohou téměř bez upozornění zdevastovat sítě a data spotřebitelů.

V chytrých telefonech se používají dva typy operačních systémů - Symbian a Microsoft Windows Mobile. Nejzranitelnější jsou zatím telefony, které používají rozšířenější systém Symbian. Výzkumníci z antivirové společnosti Trend Micro navíc loni v září zjistili, že se viry pro mobilní telefony mohou přes infikované paměťové karty přenášet do počítačů. I když možnost nakažení byla malá, vyvolal objev spekulace, že autoři malwaru budou tento způsob v budoucnu pravděpodobně používat.

POTENCIÁLNÍ ŠKODY

„Malware může způsobit přímé a nepřímé škody,“ říká Vladimír Brož, oblastní ředitel McAfee pro Českou a Slovenskou republiku. Zatímco vybití baterie kvůli viru má poměrně malé následky, jiné útoky mohou způsobit přímé finanční ztráty. Podle Brože je tak velmi obtížné hodnotu ztrát způsobených malwarem odhadnout. „Staré mobilní telefony budou postupně nahrazovány novými přístroji, které umožňují lepší komunikaci. Záleží na tom, jaký druh dat v nich bude uložen,“ tvrdí Brož a dodává, že někteří uživatelé mají v mobilech uložena čísla kreditních karet. Pokud se v takových případech do chytrého telefonu někdo nabourá, může získat přístup nejen k telefonním číslům, ale i k finančním informacím. „Lidé zatím tyto hrozby neberou na vědomí, protože útoky nebyly ničivé,“ upozorňuje Brož. Varuje ale, že v budoucnosti se situace změní. Autoři virů mohou totiž vzít internetové nebo mobilní sítě jako „rukojmí“ a hrozit, že do nich zavedou škodlivý software, pokud provozovatel nezaplatí výkupné.

PREVENTIVNÍ OPATŘENÍ

Výrobce antivirového softwaru Symantec spolupracuje od roku 2002 s autory operačního systému pro chytré telefony Symbian na lepším zabezpečení systémů. Systém Symbian používají výrobci mobilních telefonů Nokia, Panasonic a Samsung. „Tyto firmy používají antivirový bezpečnostní program Symantec Mobile Security 4.0 for Symbian ve svých chytrých telefonech série 80 a série 60,“ uvádí Petr Šmejkal, ředitel sekce firemních zákazníků společnosti Symantec. Cena programů pro koncové uživatele je stanovena v rozmezí 21,70 až 43,80 libry podle objemu prodeje. „Tyto mobily je téměř nemožné napadnout virem,“ říká Jakub Hrabovský, mluvčí mobilního operátora Oskar/Vodafone. Jak dodává, uživatel musí každý program nebo aplikaci před instalací na mobilní telefon přijmout a potvrdit.

Oskar/Vodafone dostává od výrobců mobilních telefonů včasná varování a na svých webových stránkách zveřejňuje aktuální informace o hrozbách a o tom, jak se jim vyhnout nebo se jich zbavit.

Na rozdíl od počítačového světa, kde se nejprve objevily viry a ochrana byla vytvořena později, se vývojáři snaží, aby měla ochrana náskok před hrozbami pro mobilní zařízení. „Pracujeme na problémech bezpečnosti již dva roky,“ podotýká Vojtěch Foukal, ředitel pro vývoj produktů a obchodní činnost společnosti Nokia.

NEJLEPŠÍ JE NEDAT VIRU ŠANCI

Jedním z opatření, která mají zajistit větší bezpečnost stahování a instalace programů, je takzvaný podpis aplikace. „Většina vývojářů v prostředí java nebo Symbian totiž aplikace podepisuje, a když si je uživatelé stáhnou, chytrý telefon je varuje, pokud bude podpis scházet,“ uvádí Foukal. Nikde na světě se podle něj zatím neobjevil žádný významný virus pro mobilní telefony, ale testování v laboratořích ukázalo, že tato hrozba je reálná. Foukal také upozorňuje, že někteří lidé zatím antivirové programy nezavádějí, protože nejprve prostě musí vidět zjevné škody způsobené viry.

„V zájmu šíření informovanosti o antivirovém softwaru dodává Nokia s některými svými chytrými telefony i bezplatné antivirové programy,“ říká Foukal. Další programy si lze stáhnout z webových stránek (například series60.cz), které obsahují informace o chytrých telefonech.

Nokia podle Foukala očekává, že v roce 2006 prodá okolo 100 tisíc chytrých telefonů, což představuje přibližně pět procent prodejů. „Většina chytrých telefonů půjde do podnikového sektoru a je důležité, aby si byli ředitelé IT ve firmách těchto hrozeb vědomi a aby s nimi bojovali,“ varuje. Pokud by se objevil skutečný škodlivý virus, musí být podle jeho slov schopni reagovat do jednoho dne.

„Nejlepším bezpečnostním opatřením je prevence,“ říká Hrabovský. Varuje, že pokud uživatelé dostanou přes bluetooth něco neočekávaného, je lepší to vymazat. Doporučuje rovněž přepnout bluetooth do neviditelného režimu nebo úplně vypnout, pokud jej lidé nepoužívají. „Každý by si měl nainstalovat antivirový program,“ uzavírá Hrabovský. Používat ochranné programy doporučuje zvláště těm, kteří musejí každý den přijmout přes bluetooth několik aplikací.

MOBILNÍ VIRY

Prvním virem schopným se šířit mezi mobilními telefony byl Cabir, který se objevil v červnu 2004. Kromě vybití baterie nezpůsobil mnoho škod. První virus, který byl schopný šířit se přes multimediální zprávy (MMS), se objevil loni v březnu a jmenoval se Comwarrior. Tento virus, který napadal pouze operační systém Symbian série 60, se již nešířil pomocí internetového připojení bluetooth, a tak nepotřeboval žádnou spolupráci příjemce. Virus byl schopen načíst seznam telefonních čísel v mobilu a pak se šířil buď přes Bluetooth, nebo pomocí zpráv SMS/MMS.

CO DNES HROZÍ

V současnosti je známo několik virů a trojských koní, kteří napadají chytré telefony. Jde například o Skulls.b, Metal Gear Trojan, Velasco Trojan, Gavno Trojan, Mosquitoes dialer Trojan a Camtimer. Existují antivirové programy, které jsou schopny většinu z nich detekovat. Jejich cena se pohybuje od devít
i do čtyřiceti liber (261 až 1160 korun) v závislosti na kvalitě a značce softwaru.

PRAKTICKÉ RADY

  • vybírejte data, která budete mít v mobilním telefonu uložena *

používejte hesla a šifrování * když bluetooth nepoužíváte, vypněte ho * na veřejných místech přepněte bluetooth do neviditelného režimu * neinstalujte nepodepsané nebo neočekávané aplikace * nainstalujte antivirový software * zálohujte data

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít