100 milionů za byt

27. června 2008, 17:37 - Kateřina Menzelová
27. června 2008, 17:37

Hypoteční krize nemá na luxusní bydlení vliv

Krize? Jak pro koho. Pokud se nyní hovoří o realitním trhu – a nezáleží na tom ve které zemí – nejčastěji se spojuje s dopady hypoteční a úvěrové krize, která se rozšířila z USA do dalších zemí. Statistická data dokládají, že roste počet neplatičů hypoték, zvyšuje se množství lidí, kteří se marně snaží své domy udat na trhu, a rozšiřuje se skupina majitelů, jimž byl kvůli dluhům zabaven byt nebo rodinný dům. Jeden realitní sektor zůstává těchto špatných zpráv ušetřen – trh s luxusním bydlením. Stále se najde dostatek zájemců, kteří jsou ochotni vynaložit za atraktivní bydlení stovky milionů korun. A poptávka dokonce značně převyšuje nabídku. Tuto situaci dokresluje i nedávno zveřejněná analýza World Wealth Report, již vypracovaly společnosti Capgemini a Merrill Lynch. Na světě je již více než deset milionů dolarových milionářů disponujících celkovým majetkem přes 40 bilionů dolarů. V Česku jich je 17 tisíc. I přes to, že letos zřejmě nenarostou movitým jedincům jejich konta o tolik procent jako loni, pesimismu propadat nemusejí. Ekonomové předpovídají, že majetek velmi bohatých lidí se bude do roku 2012 průměrně rozrůstat o 7,7 procenta ročně a dosáhne sumy přesahující 59 bilionů dolarů. V Česku přibylo do skupiny velmi majetných lidí více než patnáct procent nováčků. Za tímto růstem stojí především vyšší spotřeba, investice do infrastruktury a sílící kapitalizace firem. Vliv mělo také výrazné posílení domácí měny vůči americkému dolaru, a to o více než 14,5 procenta. Jestliže v zahraničí kvůli obavě z dalšího prohlubování hypoteční krize klesá v portfoliích majetných podíl nemovitostí, v tuzemsku jsou reality pořád oblíbené a jsou považovány za bezpečné uložení peněz.
Stále početnější skupina českých milionářů táhne poptávku po luxusním bydlení. Z nabídky rezidenčních projektů developerských firem většinou jako první zmizí ty byty, které jsou nejdražší. Nikdo z těchto kupců neřeší, že od počátku letošního roku platí za velkorysou rozlohu rezidence vyšší – devatenáctiprocentní – DPH. Zájem o luxus na českém trhu s bydlením potvrzují i další údaje. Developerská společnost Central Group si nechala zpracovat průzkum, z něhož vyplývá, že více než polovina lidí, kteří uvažují o novém bytu nebo rodinném domu, tak nečiní proto, že nemají střechu nad hlavou, ale proto, že si chtějí zlepšit standard současného bydlení.
V projektu City Epoque v Praze na Pankráci bude 150 luxusních bytů, včetně toho, který je veřejně nabízen za nejvyšší cenu v Česku. Zájemce, který bude chtít mít výhled ze 30. patra mrakodrapu na celou Prahu, si bude muset připravit částku kolem 110 milionů korun. Developer – společnost ECM – jenž obrazně řečeno ještě nezačal kopat, prodal už okolo stovky luxusních rezidencí. Podobně rychle šly na odbyt i byty v Residenci Františkánská zahrada, která je součástí Myšák Gallery v centru Prahy. Cena za jeden metr čtvereční se zde vyšplhala přes 290 tisíc korun. Zástupce investora přiznává, že sumy, které byli kupující za exkluzivní bydlení ochotni zaplatit, předčily původní očekávání. V realitních kruzích se hovoří o tom, že v centru Prahy jsou dokonce k mání i byty, jejichž cena přesahuje i několik set milionů korun. Ty se ale nenabízejí veřejně. České ceny, přestože se mohou zdát astronomické, jsou jen zlomkem toho, co se platí například ve Velké Británii či v Americe. A to navzdory tomu, že tamní realitní trh byl, na rozdíl od českého, hypoteční krizí skutečně silně postižen. Z analýz mezinárodní realitní společnosti Knight Frank vyplývá, že v loňském roce se za luxusní rezidence platilo v USA o jedenáct procent více než v roce předchozím. Nejdražším místem pro bydlení i nadále zůstává Londýn. Tam ceny nejluxusnějších bytů dosahují průměrně 32,6 tisíce liber za metr čtvereční – tedy přes milion korun českých. Kolik že stojí 3+1 na pražském sídlišti?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít