1:0 pro Apple. Zuří válka patentů

30. srpna 2012, 11:52 - Martin Čaban, Petr Třešňák
30. srpna 2012, 11:52

Americký technologický gigant Apple vyhrál důležitý spor se svým jihokorejským konkurentem na trhu chytrých telefonů a tabletů, firmou Samsung. Kalifornský soud rozhodl, že Samsung opisoval od Applu v designu i technologiích a Korejce potrestal pokutou ve výši miliardy dolarů. Jde o první velké vítězství v patentové válce, kterou spolu oba titáni vedou. Další bitvy se blíží. Mnozí světoví komentátoři pozorují patentové spory se znepokojením.

Financial Times: Patentový nesmysl

Z Kalifornie přichází lekce, která odhaluje pilíř americké národní kapitalistické vitality ve vší jeho dekadenci. Tím pilířem je americký patentový systém, který umožnil Applu vysát miliardu dolarů z kapsy Samsungu jako kompenzaci za údajnou krádež duševního vlastnictví.

Američané velmi správně ctí vlastnická práva a velmi nesprávně rozšířili toto pojetí i na právo na duševní vlastnictví. Tím slučují „konkurenční“ zboží, jako jsou domy a hamburgery, jež nelze sdílet bez nákladů, s „nekonkurenčními“ duševními produkty, jichž mohou využívat všichni. Podobně Američané ctí inovace a předpokládají, že práva na duševní vlastnictví je podporují. Ale tento předpoklad je špatný.

Technologickou branži si nelze plést s farmacií, kde má patentová ochrana smysl vzhledem k neskutečné zdlouhavosti klinických studií a testování. Správnou politikou ve vztahu k Silicon Valley by byla úplná absence patentových garancí.

Technologičtí inovátoři jsou bohatě odměněni výhodou, již získávají tím, že představují novinku jako první. Samotný iPhone a aktuální hodnota Applu jsou toho důkazem. Patentové šílenství dosahuje epidemických proporcí. V roce 2005 podalo 41 společností osm tisíc patentových žalob spojených jen s komunikační technologií 3G. Obvinění z porušení patentové ochrany přitom potkává i firmy, které se mohou přetrhnout, aby zaplatily za licence patentů, které užívají.

Los Angeles Times: Provinění designem

Po udělení miliardové pokuty řekli federální porotci novinářům, že věří v odstrašující funkci pokuty, která firmy povede k vývoji vlastních designů a řešení místo kopírování konkurence. To je chvályhodný cíl a zákazníci by z toho jen profitovali. Aktuálním problémem je nutnost rozlišit, které druhy inovací mají dostat patentovou ochranu a které ne. Když jsou firmy schopné čekat, než rivalové představí úspěšná zařízení, a poté kvapně spíchnout napodobeninu a vrhnout ji na trh, pak výrazně ušetří za vývoj a volné peníze mohou přesunout do marketingu.

Sluší se připomenout, že Apple si udělal jméno stavěním úspěšných produktů založených na průkopnických ideách jiných společností. Například iPhone byla výrazně zlepšená verze telefonu Nokia představeného o dekádu dříve. Inovace je ze své podstaty proces opakování a dobrá patentová politika je pobídkou k dalším inovacím. Špatná politika umožňuje držitelům patentů snáze získávat licence kohokoli, kdo se nachází v dosahu jejich žalob. Takové riziko je obzvlášť vysoké u designu.

Existuje tenká linie mezi designy čistě dekorativními (což jsou ironicky právě ty s patentovou ochranou) a těmi, které mají nějakou funkci. Pomáhají zaoblené rohy telefonu jeho identifikaci mezi ostatními v prodejně, nebo také snazšímu vyjmutí z kapsy? Každopádně dobrou ochranou před žalobami je preventivní poskytnutí maximálního množství informací o výrobku patentovým autoritám.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Triumf Applu

Tim Cook prožil fantastický týden. Na den přesně rok poté, co usedl do čela Applu, zaznamenal jeho koncern u kalifornského soudu vítězství nad korejským konkurentem Samsung v bitvě o patenty. Týden pak Apple zakončil dalším posunutím historické hranice jakožto nejcennější společnost světa.


Čtěte také:

Apple žádá zákaz pro osm výrobků Samsungu v USA

Samsung prohrál soud s Applem, musí zaplatit miliardu dolarů

Samsung podle jihokorejského soudu neokopíroval iPhone


Právní pře však u konce není. Samsung se proti výroku jistě odvolá. Rozsudek je vztyčením varovného prstu pro všechny výrobce chytrých telefonů a tabletů a bude mít zásadní následky pro celé odvětví. Inovační schopnosti Applu nikdo nezpochybňuje, ale též se u něj projevují sklony k „patentnímu amoku“ i v případě marginálních funkcionalit. Obavy by teď měli mít hlavně ti výrobci, kteří tak jako Samsung vsadili na software Android od Googlu.

Kalifornský výnos nyní bude HTC, Motorolu a další nutit k výraznějšímu odlišení od Applu. Budou muset zapracovat na vlastních inovacích, jinak jim hrozí ztráta tržních podílů. Může se objevit i smějící se třetí vzadu – tím by v případě úderu na Android mohl být Microsoft. Aby Apple dosáhl úspěchu, nemusí nenáviděného rivala Google nutně žalovat. Ale zdá se, že právě to je cílem dosavadních soudních manévrů. Pokud se to stane, čekal by nás teprve skutečný spektákl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít