Žlutá zimnice - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Žlutá zimnice

,
Žlutá zimnice

Tak se nám protikorupční spolubojovník našeho ministra financí Babiše Radim Jančura dostal do pěkné kaše. Jeho korunové dluhopisy vydané Student Agency holdingem totiž zapáchají jako zmoklý pes.

Na kauzu upozornil server Hlídací pes a popsal, jak náš dopravní velkopodnikatel založil holding, ten vydal dluhopisy a zaplatil jimi nákup jiných společností vlastněných Jančurou. Výsledkem je holdingová struktura dopravní firmy a skutečnost, že tato struktura nyní dluží devět set milionů svému stoprocentnímu akcionáři, který z úrokového výnosu neplatí daň a ještě vytváří své firmě mohutný daňový štít na dvacet let dopředu. Dvanáctiprocentní výnos pak mohou investoru Jančurovi závidět i pověstní nebankovní poskytovatelé úvěrů.

Nikdo neplatí rád daně, ale tak drzou daňovou kličku si dovolí opravdu málokdo. Jestli tohle neoznačí finanční úřad za podvod, tak můžeme majitele žlutých vlaků vyhlásit bezkonkurenčním daňovým optimalizátorem století.

Ale moc tomu nevěřím a daňového poradce, který tuhle konstrukci vymyslel, bych si na své daně určitě nenajal. Hurónský smích každého, kdo se trochu orientuje ve financích, pak budí vysvětlení poskytnuté tiskovým mluvčím, že šlo o dluhopisy, které měly financovat vstup Student Agency na trh dotované železniční dopravy, což zmařilo zrušení tendru na rychlíky do Krnova. Nyní spočívají ve vlastnických strukturách a budou reaktivovány, až bude zase příležitost expandovat na nové tratě.


Čtěte o vývoji kolem firemních dluhopisů:

Ministři ČSSD podpoří Babišův návrh na zdanění dluhopisů

Andrej Babiš bude šéfem hnutí ANO další dva roky


Docela bych očekával, že ty příležitosti už nikdy nepřijdou, protože takovýto daňový poplatník bude mít velký problém kvalifikovat se do jakékoli veřejné soutěže, kde je zpravidla vyžadována bezúhonnost a bezdlužnost vůči státu.

Nejde však jen o Jančuru. Je totiž zvláštní, že transakce si pět let nikdo z berňáku zřejmě nevšiml, zatímco si všímá například toho, že nějaký penzista opomněl zaplatit zálohu na daň v roce, kdy už neměl žádné příjmy z podnikání. A přestože nakonec mu žádná daňová povinnost nevznikla, musel zaplatit nepříjemné penále.

Připomeňme, že to není tak dávno, co se šéf financů Martin Janeček poměrně ostře vymezil proti poslancům, kteří po diskusi o dluhopisech jeho ministerského nadřízeného po něm požadovali, aby Finanční správa prověřila, zda při emisích korunových dluhopisů nebyl obcházen zákon.

Čtěte další komentáře autora:

Švejk Zimola

Financ politikem

Svačinka pro Babiše

Mour při ruce


Ohodnoťte tento článek
Diskuze