Zlaté úřednické ručičky - Euro.cz

Přihlášení

Zlaté úřednické ručičky

,
Zlaté úřednické ručičky
Zdroj: Mladá fronta

Kritickou situaci okolo šíření nemoci covid-19 doprovázejí i zprávy z jiných oblastí, které by neměly zapadnout.

Mezi takové patří vývoj mezd. Není to totiž příliš hezké čtení. Zatímco průměrná hrubá měsíční mzda za druhé letošní čtvrtletí vychází u lidí pracujících v soukromé sféře na 36 593 korun, státní zaměstnanci pobírali 40 572 korun. U eráru navíc rostly mzdy o osm procent ve srovnání s předchozím čtvrtletím, což daleko přesahuje výkon celé ekonomiky z dob největší hojnosti. Mzdový růst soukromého sektoru se přitom loudal tempem 2,1 procenta.

Ještě více rozevřené nůžky byly u mediánu, což je prostřední a více vypovídající hodnota. Platy lidí žijících ze státního rozpočtu byly v tomto případě vyšší skoro o osm tisíc korun, jak ukazují aktuální data Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV), který spravuje ministerstvo práce.

Takový vývoj vůbec není dobrou zprávou. Lidé ze soukromého sektoru totiž musí na státní aparát vydělat. Nedávno jeden živnostník prohlásil, že živí tři úředníky. Ten měsíc totiž odvedl státu tolik, že to pokryje platy tří státních zaměstnanců. Jeho podnik má jen tři pracovníky.

Růst nákladů na státní zaměstnance je neudržitelný a v současné krizové situaci to platí dvojnásob. Premiér Andrej Babiš kdysi řekl, že chce malý a levný stát. Za jeho vlády přitom počet lidí žijících ze státního extrémně nabobtnal. A nyní nechá státní úředníky v rámci protikrizových opatření za sto procent platu doma. Budou mít i sto procent práce? Nebudou.

Až budou zase volat nejrůznější organizace, že shánějí dobrovolníky, kteří budou jezdit nakupovat potraviny a rozvážet je seniorům, pravděpodobně jim rovnou předám telefonní kontakt na úřad.

Státní zaměstnanci to ale nejsou jen nepopulární úředníci, mimochodem jejich reálný počet dlouhá léta nebyl znám, neboť peníze na jejich platy se přidělovaly na počet tabulkových míst, tedy včetně těch neobsazených, a suma se pak rozdělovala mezi reálná místa. Státní zaměstnanci jsou i učitelé, policisté, zdravotnici. Nejpočetnější skupiny tvoří lidé pracující v sektoru veřejné správy, obrany a sociálního zabezpečení, těch je necelých 280 tisíc lidí, uvádí ISPV.

Letos na jaře pracovalo pro stát 695 tisíc, to je nehorázné číslo a nic na tom nemění ani fakt, že se od začátku roku snížilo z jen těžko uvěřitelných 711 tisíc. Jen pro ilustraci v roce 2013 pracovalo ve veřejné sféře 413 tisíc lidí!

A ještě jedno číslo. V roce 2015 šlo na platy státních zaměstnanců 139 miliard korun, letos to mělo být 225 miliard, což je nárůst o 62 procent. Troufám si tvrdit, že služby a produktivita práce těchto lidí se o takové procento nezlepšily.

Donutí nyní dramatická situace erár k proškrtání počtu lidí pracujících pro stát? Přestože jde o politicky nepopulární disciplínu, při které velmi tvrdě narazilo hned několik minulých vlád včetně těch pravicových, lepší příležitost vyházet tisíce neefektivních státních zaměstnanců už nebude.