Zkouška Burešem

 Páral 24. února, 18:17  -  Pavel Páral
24. února, 18:17

Že Bureš a Babiš jsou historicky jedna a tatáž osoba, nikdo soudný nepochybuje už léta. Přesněji od listopadu 2011, kdy nastupujícímu velikánovi české politiky věnoval své hlavní téma týdeník Euro a vedle popisu jeho nestandardních obchodů se státem zveřejnil jako zcela první i informace schraňované bratislavským Ústavem paměti národa.

Dochované dokumenty StB a dobře známá praxe v socialistických podnicích zahraničního obchodu do sebe zapadají jako kostičky lega a těžko se hledá nějaký důvod k pochybnostem. A to i bez ohledu na Babišovy obvyklé pracovní metody, jejichž součástí je intenzivní fízlování a vytváření privátních bezpečnostních struktur ze zkušených a vysloužilých, ale zřejmě i aktivních policajtů a využívání takto získaných informací k nátlaku a manipulacím.

Jeho voličům tyto osobnostní charakteristiky našeho premiéra v demisi nevadily a vadit jim evidentně nebudou ani po verdiktu bratislavského soudu. To, že značnou část veřejnosti to pobuřuje a pálí až nesnesitelně, je sice fakt, ale sto tisíc lidí na Václavák to nepřivede.

A tak je na celé téhle estébácké kauze nakonec nejzajímavější, jak zafungovala slovenská justice i pod masivním politickým tlakem, který tam nepochybně existoval. Babišův vliv na Ficovu mocenskou partu je silný a trvá celá léta. Na Slovensku jde o obecně známý fakt. O to je pozoruhodnější, že slovenské soudy, byť v konečné instanci po zásahu soudu ústavního, udržely svou nezávislost.


Šéf sněmovny Vondráček: Protikorupční boj by si zasloužil přestávku


To bychom měli z Prahy vnímat velmi citlivě, protože u nás je v souvislosti s Babišovým Čapím hnízdem ta naše justice vystavena stejné, ne-li těžší zkoušce.

Tady nejde jenom o pověst a čest. Tady jde o mnohaletý kriminál. A nejen pro premiéra osobně, ale i pro jeho nejbližší, což je pro normálního člověka ještě horší.

Veřejnosti známé důkazy jsou fatální. A odpověď na otázku, zda si česká justice udrží alespoň tu slovenskou nezávislost a odolá politickému tlaku, jaký v moderních dějinách ještě nezažila, je pro budoucnost naprosto zásadní a rozhodne o tom, zda patříme skutečně na Západ, nebo do Orientu.

Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Ejdž ár Andrej

Strach z referenda

Soumrak nad babstapem

Zase ty daně

Tož, vypime si

Když musíš, tak musíš

Čerstvý vzduch

Kupředu leva. Bulharsko do dvou let zavede euro, na rizika nehledí

Chudák zrůda

Presumptivní spolupachatel Zeman

Jak olafnout svoje moulySdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 6 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Vyznejte se v SPZ jako expert
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Hry pro příležitostné hráče