Zapomeňte na vládní krizi. Tu největší řeší ODS s TOP 09

Holec 08. května 2017, 11:00  -  Petr Holec
08. května 2017, 11:00

Vládní krize, jež jako obvykle záhy zmutovala do obludné frašky, samozřejmě dočasně překryla veškeré politické dění. Po hradním „výprasku“ premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky z rukou prezidenta Miloše Zemana už česká politika nikdy nebude stejná, řekli by v americkém filmu.

Zapomeňte ale na Sobotku se Zemanem. První je tak jako tak politický nebožtík, zatímco toho druhého nejspíš čeká druhá hradní pětiletka. Největší a permanentní krize se ve skutečnosti odehrává napravo, konkrétně v ODS s TOP 09, jak znovu ukázaly i poslední průzkumy volebních preferencí. Ty vlastně jen stvrdily, že tyto dvě donedávna vládní strany dají dohromady zhruba 15 procent volebních hlasů. To je mimochodem půlka toho, co čísla plus mínus předpovídají hnutí ANO.

Bizarnost situace potvrzují i komentáře, které čas od času oslaví ODS za to, že přesáhla 10procentní volební preference. Jako by novinářům uniklo, že tahle strana ještě před deseti lety vyhrávala volby s 35 procenty. A taky že po sedmiprocentním fiasku ve volbách 2013 přidala za necelé čtyři roky v opozici, kdy můžete pálit od pasu, protože nenesete žádnou zodpovědnost, nějaká tři procenta.


Čtěte o současné situaci ve vládě:

Dusno ve vládě: členové koalice přešli k vulgaritám


Být ODS, otevřu proto radši zatím místo šampaňského jen Bohemia Sekt, jen pro jistotu. Situace ODS ale vypadá v podstatě jako bujarý mejdan vedle TOP 09, která preferenčně padla na úroveň řvouna Tomia Okamury: reálně jí hrozí, že vypadne ze sněmovny. A s ní i vtipy Miroslava Kalouska. Machři z reklamek by řekli, že pravici prostě chybí příběh.

Protože ten, který dokola vypráví, tedy antiBabiš, evidentně pořád nefunguje. Ironie navíc je, že právě hnutí ANO je pro ODS s TOP 09 nejlogičtější koaliční partner; ANO ve vládě hraje mnohá témata pravice, od nezvyšování daní přes snižování deficitu státního rozpočtu až po realističtější sociální politiku. A boj za demokracii nikoho nezajímá, když lidé utrácejí jako vzteklí a celý den se honí, aby splatili všechny hypotéky, leasingy a půjčky.


Podle dvou třetin lidí je demise vlády špatný krok, říká další průzkum


ODS s TOP 09 taky určitě moc nepomůže, že poslední dobou nápadně často stojí proti většinovému názoru veřejnosti. Většina lidí podporovala EET, zatímco ODS s TOP 09 jsou proti; většina lidí podporovala i plošný zákaz kouření v restauracích, zatímco ODS s TOP 09 jsou proti. A jestli mám použít i současnou vládní krizi: většina lidí podle průzkumů nechce předčasné volby, takže je logicky hned podporují ODS s TOP 09.

Chytře si jen rozdělily jejich případné termíny: TOP 09 by nejradši volila už v červnu, snad aby ještě stihla zůstat ve sněmovně. ODS by pro změnu předčasné volby vyhlásila na září, když ty řádné mají být v říjnu. Tomu říkám fakt silná témata. Přinejmenším na TOP 09 je obdivuhodná konzistence sebedestrukce připomínající kamikaze; strana nonstop upadá, její pilot ale přesto nezmění kurs, protože ho to nejspíš baví.

ODS sice už aspoň neupadá, to ale hlavně jen proto, že už upadla a teď se spíš jen zkouší zvednout. Vládní krize přicházejí a zase odcházejí, ostatně mít vládu celé čtyři roky by bylo nechutně podezřelé. Krize české pravice už ale trvá čtyři roky a pořád ne a ne odejít.

Čtěte další komentáře autora:

Pár dalších sólo akcí Sobotky a ČSSD exploduje ještě před volbami

Máte po krk expertů? Nechtějte vidět diktaturu amatérů

Hledám prezidenta, co nechce být prezident

Zuckerberg lidem nejvíc poslouží, když Facebook vypneSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o rozdílech mezi hrubou a superhrubou mzdou
9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod
V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta
Z pokuty hned exekuce? To je nový trik některých dodavatelů
Co když se vám cestou z dovolené ztratí či poškodí zavazadla?
Auta
Retro: Lotus Omega ve své době zastínil BMW M, Mercedesy…
BMW poprvé ukazuje novou generaci řady 3. Zatím ale jako maskovaný prototyp
Seat Ibiza 1.0 TGI na brzdě: Jak se liší parametry při spalování CNG a benzinu?
Za stočený tachometr pokuta až půl milionu? Ministerstvo chce vytloukat klín klínem
Jaká jsou nejoblíbenější auta v zemích Evropy? O Octavii se zákazníci perou nejen u nás
Technologie
Přehled: Co byste měli vědet o hrubé a superhrubé mzdě?
Specifikace GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti prozrazeny. Nvidia asi vydá obě najednou
Prodeje GPU pro těžbu klesly o 94 %, přesto měla Nvidia v Q2 tržby 3,12 miliardy $
Rusko chce recyklovatelné rakety, jako má Elon Musk
Cnews FM #205: Právo, morálka a hranice cenzury nejen v IT [podcast]
Hry pro příležitostné hráče