Zalehneme, počkáme, uvidíme - Euro.cz

Přihlášení

Zalehneme, počkáme, uvidíme

,
Zalehneme, počkáme, uvidíme
Zdroj: Mladá fronta

Konec světa. Pád do dluhové pasti. Naplnění všech stranických priorit. Pomoc lidem. Názory na zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun se tradičně liší podle toho, kdo se dívá. Zkuste pak najít perspektivu perspektiv, v níž se ukáže, jak se to se schodkem má doopravdy…

Komunisté alibizují svůj hlas pro rekordní schodek tím, že naplňuje jejich program. Je-li to pravda, pak to znamená, že schodek státního rozpočtu je souborem podpor a dotací pro všechny, kdo nejen po koronakrizi potřebují pomoct, a že je tedy projevem státněkapitalistického socialismu, který KSČM vnutila ANO.

Měla vláda sestavit rozpočet s nižším deficitem?

Rozdíl mezi babišovským korporativismem a centralizovaným socialismem komunistů se skutečně smývá, takže je trochu jedno, kdo komu co vnutil, základní problém je přece v tom, že ani jedna z těchto v parlamentu momentálně dominujících stran nemá sebemenší představu, jak jinak zvýšit výkon ekonomického stroje, než je prostá spotřeba všech. Jako bychom se ze současného propadu měli k lepšímu prokonzumovat, což možná není špatná strategie na pár měsíců, rozhodně ne na roky.

Schválený schodek je spíše politickým polštářem, na nějž si má česká společnost do konce roku lehnout a počkat, až se zlepší situace. Investičně a rozvojově jde o jalový rozpočet, což ale není v případě současné vlády žádná novinka.

O konec světa ani pád do propasti nejde: celkové zadlužení státu se díky poklesu dluhu v posledních šesti letech zvedne na hranici 40 procent HDP, což je ve srovnání s mnohem více zadluženým světem vlastně luxusní úsporná pozice. Uplatit nový dluh půjde snadno, když ovšem pokryje ekonomický růst, což se vzhledem k investičně slabému rozpočtu stane jedině tehdy, rozjede-li se evropská ekonomika, na niž je ta česká životně napojená.

Tak tedy počkáme, až co Němci a ostatní, a uvidíme. Geniální a vychytralé! Uložte se tedy, milí spoluobčané, na vládní polštář a čekejte, až to jiní venku rozjedou za nás. A nebojte se – určitě bude líp!

Diskuze