Zákulisí jednoho rozhodnutí. Jak se Mikuláš Minář stal politikem? - Euro.cz

Přihlášení

Zákulisí jednoho rozhodnutí. Jak se Mikuláš Minář stal politikem?

,
Zákulisí jednoho rozhodnutí. Jak se Mikuláš Minář stal politikem?

Týdeník Euro vydal v neděli 27. září večer zprávu, po které se navždy změnilo fungování spolku Milion chvilek. Mikuláš Minář kvůli tomuto textu rezignoval na post předsedy spolku a přiznal svůj vstup do politiky i předvolební vyjednávání s předsedou hnutí Praha sobě a starostou Prahy 7 Janem Čižinským. Zakladatel spolku, který byl v minulých letech prakticky jediným vážným soupeřem premiéra Babiše, oficiálně potvrdil to, na čem už několik měsíců pracoval.

O dění ve spolku Milion chvilek, které od loňské Letné neuspořádalo žádnou velkou demonstraci, jsme se začali detailně zajímat zhruba v polovině září. Zjistili jsme, že Mikuláš Minář už je rozhodnutý vstoupit do politiky, a to od dvou zdrojů přímo ze spolku Milion chvilek a tří zdrojů z Poslanecké sněmovny, kam Minář v posledním půlroce občas zavítal. Jedním z lidí, s nimiž se Minář rozhodl o svém novém politickém projektu jednat, je šéf hnutí Praha sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Minář přitom o své politické budoucnosti aktivně vyjednával už několik měsíců. Během léta se nedohodl s předsedou Starostů a nezávislých Vítem Rakušanem, který mu kandidaturu za STAN ve sněmovních volbách příští rok otevřeně nabídl. Ačkoli Minář tuto možnost zvažoval, nakonec se rozhodl založit úplně nové politické hnutí.

V tu dobu byl přitom oficiálně stále předsedou přísně apolitického spolku, do něhož vkládaly naděje statisíce lidí a mnozí z nich Milionu chvilek také finančně přispěli. Mikuláš Minář navíc dlouhodobě své politické angažmá na veřejnosti odmítal. Vznikl tu proto obrovský veřejný zájem na tom, aby informace o jeho vstupu do politiky byly zveřejněny. Minář na jednu stranu před veřejností vystupoval jako nezávislý občanský aktivista, zatímco v zákulisí už aktivně vyjednával o svém politickém angažmá.

Minářovo mlčení

Minář však několik dní nereagoval na naše telefonáty, dotazy a žádosti o rozhovor. Po uzávěrce týdeníku Euro nakonec napsal jedinou sms zprávu: „I nadále platí, co jsem opakovaně řekl veřejně: Milion chvilek nepůjde do politiky, je to uzavřená možnost. Mne osobně vede pohled na současnou politickou scénu ke zvažování všech variant.”

Minář a další lidé z vedení Milionu chvilek nechtěli zakladatelův vstup do politiky oznamovat před krajskými a senátními volbami, a tak se snažili publikaci textu svým mlčením zabránit. Novináři ale nemůžou podléhat marketingovým strategiím politiků a nemohou přizpůsobovat vydávání svých textů tomu, zda se to politikům zrovna hodí, nebo ne. Text bylo třeba zveřejnit okamžitě, jakmile jsme měli informace potvrzené z několika na sobě nezávislých stran k dispozici a zároveň je sami aktéři na přímo položenou otázku nevyvrátili.

Marketingové hry

Jakmile k publikaci našeho textu došlo, Mikuláš Minář narychlo natočil video, v němž svůj vstup do politiky oficiálně oznámil a také odešel z funkce předsedy spolku Milion chvilek. Poté o tom začala informovat i další média.

Ovšem toto kalkulování, marketingové strategie, hry o co nejlepší mediální obraz a co nejvyšší mediální pozornost samy o sobě naznačují, že Mikuláš Minář je politikem už dávno. Jeho nové hnutí nakonec může dokázat to, co během tří let nedokázal Minářův spolek Milion chvilek pro demokracii. A to konečně sjednotit rozdělenou středopravicovou opozici. Ta by se teď mohla semknout nejen proti Andreji Babišovi a jeho ANO, ale i proti tomuto nově vznikajícímu hnutí Mikuláše Mináře.

Současná parlamentní opozice logicky cítí v novém hnutí svého největšího konkurenta. Aby přežila, nezbyde ji nic jiného než vytvořit jeden nebo dva velké volební bloky. Úspěch Mikuláše Mináře a jeho hnutí pak bude nejvíc záviset na tom, kolik lidí se mu podaří přesvědčit, aby mu do Poslanecké sněmovny aktivně pomohli. Politická kandidatura je ale úplně jiná disciplína než pořádání demonstrací. V nich je Mikuláš Minář evropskou špičkou. V politice si ale bude muset své místo tvrdě vydobýt.