Volební vzkaz „demobloku”: Spojte se! - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Volební vzkaz „demobloku”: Spojte se!

,
Volební vzkaz „demobloku”: Spojte se!

Krajské a senátní volby přinesly špatné zprávy vládním stranám hnutí ANO, ČSSD i KSČM, která vládní menšinu toleruje. Naopak výrazně uspěli hnutí STAN, Piráti, ale i ODS či lidovci.

Babišovo hnutí ANO utrpělo „nevýhru”. Velkou porážku si odneslo z Libereckého kraje, kde ho převálcovali Starostové pro Liberecký kraj dosavadního hejtmana Martina Půty. Druhé skončilo i v Královéhradeckém kraji, kde ho porazila koalice ODS, STAN a Východočechů. Ve středních Čechách, kde ANO v posledních čtyřech letech reprezentovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová obtěžkaná mnoha kauzami a skandály, skončilo hnutí ANO až třetí za STAN a ODS. Jen těsně dokázalo vyhrát v Plzeňském kraji, necelá dvě procenta před ODS s podporou TOP 09. Navíc se opět se potvrdilo, že ANO vůbec neumí senátní volby. Dokázalo vyhrát pouze ve třech senátních obvodech.

Další vládní strana, sociální demokraté, ztratí řadu senátorů a téměř všechny své hejtmany až na Pardubický kraj, kde z druhého místa zřejmě utvoří krajskou koalici dosavadní hejtman Martin Netolický. Z prvního místa postupuje do druhého kola senátních voleb jen někdejší šéf Senátu Milan Štěch v Pelhřimově. V krajských volbách úplně pohořelo. Nejvýmluvnější je výsledek ČSSD  v Libereckém kraji, kde strana získala jen dvě procenta. Ve středních Čechách si sáhla pouze na čtyři procenta. I na jižní Moravě, což bývala dlouhé roky jedna z největších bašt, dosáhla ČSSD jen necelých šest procent. ČSSD pod místopředsedou vlády a ministrem vnitra Janem Hamáčkem tak zjevně nadále jen „přežívá” na kapačkách.

Zato komunisté už se pomalu blíží ke klinické smrti. V senátních volbách neuspěl žádný komunistický kandidát. V krajských volbách také pohořeli, nad pět procent se dostali jen v Plzeňském kraji, na Vysočině, v Ústeckém kraji a na severu Moravy. Je zřejmé, že komunističtí voliči přešli zejména k hnutí ANO, ale třeba i k SPD.

V těchto volbách se snad dosud nejvíc ukázalo, že středopravicovým stranám se vyplatí spojování. Právě díky koalicím jak v krajských, tak i v senátních volbách dokázala ODS, TOP 09, STAN i Piráti výrazně uspět. Piráti kandidovali společně se STAN v Olomouckém kraji a dokázali tady dosáhnout na téměř 20 procent hlasů, což značně překračuje pirátské výsledky v ostatních krajích, kde strana kandidovala samostatně. To je jasný vzkaz pro vyjednavače možné pirátsko-starostovské koalice do sněmovních voleb.

Podobně dokázala uspět ODS v koalici s TOP 09 v Plzeňském kraji, kde se tito spojenci téměř dotáhli na první hnutí ANO. ODS tentokrát ve spolupráci se Starosty pak už ANO pokořila v Královéhradeckém kraji. V Karlovarském kraji, který rozhodně příliš nepřeje středopravicovým stranám, se dokázala koalice STAN a TOP 09 vyhoupnout až na druhou příčku s více než 13 procenty.

Podobně se středopravicová spojenectví vyplatila i v senátních volbách. Díky tomu do druhého kola z prvního místa postoupila například Miroslava Němcová v Praze 1, Michael Žantovský v Praze 5 či David Smoljak v Praze 9. 

Volební vzkaz „demobloku”: Spojte se!
4 (80%) 8 hlasování
Diskuze