Vládní „investice do lidí“ - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vládní „investice do lidí“

,
Vládní „investice do lidí“
Zdroj: Mladá fronta

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Premiér Andrej Babiš a ministryně Alena Schillerová investují čím dál více „do lidí“. Lidé samozřejmě mají takové investice rádi, nicméně je třeba současné souhlasit s výrokem viceguvernéra Marka Mory, že „ekonomika vykazuje znaky krátkozrakosti“ (rozhovor čtěte v novém vydání týdeníku Euro).

Lidé jsou ještě plni prázdninového nadšení, navíc venku ještě trochu svítí slunce, takže si nepřipouští realitu, která nevyhnutelně přijde. Firmy budou kvůli pandemii covid-19 propouštět, protože ztratily exportní trhy a bude trvat, než najdou nové a mezinárodní obchod se vrátí na předchozí úrovně.

Zvyšování spotřeby, které podporuje vydatně vláda příspěvkem důchodcům či naposledy plánem na snížení zdanění práce (zrušení superhrubé mzdy), je bohulibá věc, ale není to investice, jak to vláda ráda nazývá. Spotřeba může ekonomiku z krize vytáhnout krátkodobě, dokud se ona avizovaná nezaměstnanost skutečně neprojeví. Až se projeví, tak lidé (i když dostali příspěvek) začnou spořit větší část svých příjmů, aby si vytvořili polštář na horší časy a daňové inkaso státu se propadne.

“[Zrušení superhrubé mzdy] je investice do spotřeby, vrátí se to ne hned, ale postupně v dlouhodobém ekonomickém růstu. Podpoříme spotřebu, lidé se nebudou bát utrácet, získají rychlý efekt a postupně se to bude vracet. Bude to samozřejmě na úkor toho, že v těch příštích letech ten schodek ještě bude vyšší,“ říká ministryně Alena Schillerová.

Spotřeba nikdy nezajistí hospodářský růst do budoucna. Ten zajistí jen investice do kapitálové výbavy, do nových továren, rychlejších dálnic, technologické infrastruktury, lepších úřadů, a hlavně do vzdělání. Jinými slovy, když stát zajistí vynikající podmínky k podnikání. Jedině tyto věci Česku pomůžou, aby zde vznikaly konkurenceschopné a ziskové firmy, které dají lidem dobře ohodnocenou práci. A jedině když vzniknou, budou platit státu daně. Vyšší spotřeba je pak jen „vedlejším“ efektem těchto kapitálových investic.

Jestli tedy ministryně Schillerová říká, že se nám její „investice do spotřeby a investice do lidí“ v budoucnu vrátí, tak se nám nevrátí. Leda, že bychom vynalezli dluhové perpetuum mobile, a dokázali si půjčovat do konce věků. Pak by nás samozřejmě nic neomezovalo. Než se nám to však vynalézt podaří, budou v Česku rozpočtové schodky ve stamiliardách korun. Hádejte, kdo na to doplatí? Nebudou to zase „lidé“?

Vládní „investice do lidí“
4.5 (90.56%) 89 hlasování
Diskuze