Vláda v kleštích východu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vláda v kleštích východu

,
Vláda v kleštích východu

Téma pro středeční jednání kabinetu rezonuje už dlouho. Čeští zaměstnavatelé na vládu tlačí, aby zrychlila vyřizování pracovních víz pro Ukrajince, a vyřešila tak jejich problém s nedostatkem zaměstnanců. Byť tuzemskému průmyslu chybí kolem 150 tisíc lidí, Sobotkův kabinet by se měl zamyslet, než se zapojí do hry, kterou zaměstnavatelé roztočili.

Situace je na první pohled kritická, alespoň pokud člověk naslouchá zaměstnavatelům. Omezují výrobu, k mání už nejsou ani dělníci pro málo kvalifikovanou práci. České zastoupení na Ukrajině nestíhá, země má nízké kvóty pro příjem Ukrajinců, počítačový systém visapoint je vždy hned po zpřístupnění žadatelům zahlcen, a tak je většinu času uzavřený. Štěstí mají jen klíčové české firmy, které si mohou Ukrajince shánět samy, musí jim to ale povolit vláda a situaci to stejně systematicky neřeší.

Čtěte více o potřebách zaměstnavatelů:

Ukrajinci, vítejte. Pracovní trh potřebuje novou sílu

 Ukrajinský řemeslník

Firmy proto nyní sepsaly prohlášení, ve kterém žádají nápravu. Ta je ale ve skutečnosti velmi blízko. Jak známo, potíž s Ukrajinou spočívá v tom, že občanům zemí mimo EU brání při vstupu na pracovní trh mnohé překážky. Proč tedy zaměstnavatelé nesáhnou po občanech Unie a nevyhnou se tak potížím s procedurou přijímání?

Pár tipů by tu bylo: Řecko má 23procentní nezaměstnanost, Španělsko 19,2procentní. O odlivu mladých z Řecka, kde se jejich nezaměstnanost pohybuje kolem 44 procent a ze země jich utíká kolem 100 tisíc ročně, vyšlo už několik varovných studií.

A jak je to s Vietnamci?

Vietnamce tu nechceme aneb Imigrační systém počesku

V roce 1981 přijelo do Vilémova u Šluknova 51 Vietnamek, které se naučily obsluhovat tkalcovské stroje

Když se zaměstnavatelů zeptáte, argumentují jazykovou blízkostí Ukrajinců. S Řekem či Španělem se prý špatně domlouvá, ale tomuhle argumentu by neměla vláda věřit. Podíváme-li se na příliv tureckých gastarbeiterů do Německa v 60. letech, také nikdo z nich německy neuměl, přesto v té době pomohli ekonomické expanzi země. V jazykové bariéře zkrátka problém není, nehledě na to, že oněch 100 tisíc mladých Řeků se také musí někde nějak domluvit.

Zaměstnavatelé by měli říct úplnou pravdu. Nejde jim o pracovní sílu, ale o levnou pracovní sílu. Řek nebo Španěl je pro ně nepřijatelný, protože chce zaplatit. A proto se staví před zraky ministrů modla jediné a spásné země jménem Ukrajina.

Čistě ekonomicky vzato je pro podniky i českou ekonomiku levná síla dobrá věc. Jak chce ale Sobotkův kabinet bojovat o přízeň voličů hesly o vyhlášení války nízkým tuzemským mzdám, když jejich úroveň nechá pokřivit levnou silou z východu? Tohle by si měl před středečním jednáním ujasnit.

Přečtěte si další komentáře autora:

Proč se má platit za německé dálnice

Do voleb v čínském dresu

Když Babiš kandiduje s ODS

Malá silniční násobilka