Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

V Mánesu se budou dražit díla Kokoschky, Zrzavého a Špillara

Sběratelé českého umění mají další šanci rozšířit své sbírky o jedinečná díla. Galerie…

Jak vybrat správný firemní dluhopis?

Úroky na spořících účtech v dnešní době klesají tak závratnou rychlostí, že každý, kdo si…

Tipface – sociální síť pro sázkaře

Při zahájení MS 2019 v hokeji, které se odehrává na Slovensku, byl spuštěn velmi…

Kuřácký koutek Daniela Deyla
Kuřácký koutek Daniela Deyla
Autor: Euro.cz

Většina z nás vidí svoji sklenici napůl prázdnou

Daniel Deyl 01. května 2018, 18:05  -  Daniel Deyl
Kuřácký koutek Daniela Deyla
Kuřácký koutek Daniela Deyla
Autor: Euro.cz
01. května 2018, 18:05

Lidé mají sklon k většímu pesimismu, než jaký fakta zasluhují. Zjistil to globální průzkum Světového ekonomického fóra.

Průzkum zjišťoval, jak lidé smýšlejí o vývoji věcí v různých kategoriích během prvních patnácti let 21. století ve srovnání s posledními patnácti lety století dvacátého.

Průzkum zjistil, celkem pochopitelně, že lidé jsou pesimističtější, než je je třeba (a než by Světové ekonomické fórum chtělo, zdá se). Věnoval se počtu vražd za rok, počtu obětí teroristických útoků, počtu uvězněných imigrantů v poměru k celkové vězeňské populaci, procentuálnímu počtu dětí narozených matkám před dovršením 20. roku věku (u matek, ne novorozenců) a hodnocení vlastního zdraví.

Průzkum, jejž organizovala firma Ipsos MORI na zadání Světového ekonomického fóra, zjišťoval, jak lidé smýšlejí o vývoji věcí v různých kategoriích během prvních patnácti let 21. století ve srovnání s posledními patnácti lety století dvacátého. ( Autor: MMF, Ipsos )

Proč je pochopitelný pesimismus? Protože průzkum se podle všeho takovými věcmi nezabýval - nejmarkantnější změna, již svět roku od roku 1985 prodělal od roku 1985, je v informovanosti. Nikoli však v informovanosti o důležitých věcech, nýbrž v informovanosti o tom, co živí masová a sociální média. Vraždy, terorismus, všeobecné pozdvižení okolo imigrace (je patrné i v Česku, ačkoli uprchlíků je zde dohromady dvanáct; i ti chtějí pryč, protože zůstali v Králíkách; bylo tak dosaženo jejich integrace s novým prostředím, protože běžný obyvatel Králíků chce taky do Německa) a vůbec nešvar, nešvar, nešvar. O tom víme velmi dobře, zatímco třeba povědomí široké veřejnosti o nových poznatcích stran prvočísel je stejně chudé jako vždycky.

Osobní důvody

Druhý zanedbaný efekt je osobní. Autorovi těchto řádek bylo v roce 2000 pětatřicet let; předcházejících patnáct let bylo jistě příznivějších než následujících patnáct. Lze se domnívat, že málokdo je v padesáti větší optimista než ve dvaceti; to se pochopitelně promítne i do odpovědí.

Zatřetí, slova jako Google a Facebook, která člověku myšlenku na vraždu dnes připomínají každou hodinou, se buď na tomto světě před rokem 2000 teprve rozkoukávala, nebo neexistovala vůbec. (Ano, existovala slova jako třeba „Vasil“ a „Biĺak“, ale na ta už jsme právě milosrdně zapomněli.)

Přesto, čteme-li následující výsledky průzkumu a příslušné statistiky, zjistíme leccos zajímavého.

Úplně nejhůř se srovnávání věcí tehdejších a dnešních vedlo Jihoafričanům. Jižní Afrika (jaký je důvod psát „Jihoafrická republika“, když také neříkáme „Finská republika“ nebo „Dánské království“?) převzala pochybnou čest být nejvíce zbytečně ponurá, od Indie, jež letos skončila na pátém místě.

Brazílie, Filipíny a Peru tvoří zbytek pěti zemí, jejichž obyvatelé mají nejméně přesné ponětí o řečeném srovnání; naopak respondenti ze Švédska, Norska a Dánska byli nejpřesnější.

Vraždy

Pětaosmdesát procent respondentů z Jihoafrické republiky věřilo, že se od roku 2001 v jejich zemi vraždí více; ve skutečnosti počet vražd poklesl ve srovnání s obdobím 1985-2000 29 o plných procent.

Pětaosmdesát procent respondentů z Jihoafrické republiky věřilo, že se od roku 2001 v jejich zemi vraždí více; ve skutečnosti počet vražd poklesl ve srovnání s obdobím 1985-2000 29 o plných procent. ( Autor: MMF, Ipsos )

Teroristické útoky

Myslíte si, že v posledních 15 letech došlo ve vaší zemi k většímu počtu úmrtí kvůli teroristickým útokům než v 15 letech před útoky z 11. září 2001 v New Yorku?

Méně než pětina dotazovaných si myslí, počet takových úmrtí poklesl. Ve většině zemí uvedených v průzkumu však je ve skutečnosti výrazně nižší (celkově poklesl zhruba o polovinu). Výjimku tvoří například Francie a Belgie, které v posledních letech trpí islamistickými teroristickými útoky více než v minulosti; Španělsko a Británie naopak vykazují zřetelný pokles oproti dobám, kdy u nich řádili teroristé z IRA a ETA.

Přesto si 47 procent britských respondentů myslí, že obětí terorismu bylo vod roku 2001 více; pouze 15 procent si myslí opak. Ve skutečnosti v letech 1985-2000 způsobili teroristé 311 úmrtí; v následujících 15 letech to bylo 62 úmrtí.

Méně než pětina dotazovaných si myslí, počet takových úmrtí poklesl. Ve většině zemí uvedených v průzkumu však je ve skutečnosti výrazně nižší (celkově poklesl zhruba o polovinu). Výjimku tvoří například Francie a Belgie, které v posledních letech trpí islamistickými teroristickými útoky více než v minulosti; Španělsko a Británie naopak vykazují zřetelný pokles oproti dobám, kdy u nich řádili teroristé z IRA a ETA. ( Autor: MMF, Ipsos )

Přistěhovalci ve vězení

Kolik procent z celkové vězeňské populace tvoří cizinci?
V odpovědi na tuto otázku lidé obvykle počty nadsazují. Američané si myslí, že zločinci pocházející ze zahraničí tvoří 32 procent vězeňské populace, když skutečný počet je pouze 5,2 procenta. V Saúdské Arábii je naopak podíl zahraničních vězňů značně podceňován. Průměrný odhad byl 26 procent, ale skutečný údaj je 72 procent. (Samozřejmě - z jakého důvodu je představa, že v tuzemských žalářích sedí více cizinců, považována za pesimistickou, je otázka, na kterou by autor těchto řádek nechtěl odpovídat před rokem 2000 ani po něm.)

Kolik procent z celkové vězeňské populace tvoří cizinci? V odpovědi na tuto otázku lidé obvykle počty nadsazují. Američané si myslí, že zločinci pocházející ze zahraničí tvoří 32 procent vězeňské populace, když skutečný počet je pouze 5,2 procenta. V Saúdské Arábii je naopak podíl zahraničních vězňů značně podceňován. Průměrný odhad byl 26 procent, ale skutečný údaj je 72 procent. (Samozřejmě - z jakého důvodu je představa, že v tuzemských žalářích sedí více cizinců, považována za pesimistickou, je otázka, na kterou by autor těchto řádek nechtěl odpovídat před rokem 2000 ani po něm.) ( Autor: MMF, Ipsos )

Dospívání

Kolik dívek mezi patnáctým a devatenáctým rokem porodí?

Respondenti ve všech zemích údaj nadhodnocují, nejvíce v Brazílii - průměrný odhad je, že každoročně porodí 48 procent dívek v řečením věku, kdežto ve skutečnosti 6,7. Následují Kolumbijci, Mexičani a Peruánci. Znovu se nabízí otázka, proč si Světové ekonomické fórum myslí, že je lepší, když matky rodí pozdě a málo. Že by větší problém bylo Světové ekonomické fórum než mladé matky?

Respondenti ve všech zemích údaj nadhodnocují, nejvíce v Brazílii - průměrný odhad je, že každoročně porodí 48 procent dívek v řečením věku, kdežto ve skutečnosti 6,7. Následují Kolumbijci, Mexičani a Peruánci. Znovu se nabízí otázka, proč si Světové ekonomické fórum myslí, že je lepší, když matky rodí pozdě a málo. Že by větší problém bylo Světové ekonomické fórum než mladé matky? ( Autor: MMF, Ipsos )

Zdravotní stav

Obzvlášť zábavné je srovnán odpovědí na otázky „je váš zdravotní stav dobrý?“ a „kolik lidí je podle vás ve vaší zemi v dobrém zdravotním stavu?“ S výjimkou Japonska, Filipín a Peru si všichni respondenti myslí, že jsou na tom lépe než většina jejich krajanů. Nejzřetelnější je rozdíl v Jižní Koreji: domnívají se, že jen 39 procent jejich krajanů bude považovat své zdraví za pevné - ale 80 procent z nich považuje za pevné své vlastní zdraví.

Obzvlášť zábavné je srovnán odpovědí na otázky "je váš zdravotní stav dobrý?" a "kolik lidí je podle vás ve vaší zemi v dobrém zdravotním stavu?" S výjimkou Japonska, Filipín a Peru si všichni respondenti myslí, že jsou na tom lépe než většina jejich krajanů. Nejzřetelnější je rozdíl v Jižní Koreji: domnívají se, že jen 39 procent jejich krajanů bude považovat své zdraví za pevné - ale 80 procent z nich považuje za pevné své vlastní zdraví. ( Autor: MMF, Ipsos )

Kulturní vliv (například různá míra společenské stigmatizace spojené v různých zemích se špatným zdravím) nehrál v průzkumu roli. Proč taky, když by to nijak neprospívalo zadání od Světového ekonomického fóra - to jest šířit představu, že svět je stále lepším a lepším místem k životu.

Čtěte další komentáře Daniela Deyla:

Úžasný nový svět

Zaslouží si Maďaři jeden druhého?

Trump versus Silicon Valley versus média

Ruští a čínští vojáci na území KLDR? Auvajs

Carstvuj na strach vragam, Vladimir Vladmirovič!

Jak Kim Čong-un všechny převezl

Proč zazlívat Trumpovi JeruzalémČtěte také

Dopravní prostředky jsou klíčovou položkou českého vývozu do Ruska, ilustrační foto

Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří česko-ruskou ekonomickou spolupráci

Ačkoli se může zdát, že hodnota českého vývozu do Ruska není příliš vysoká, je pro naši…

před 1 hodinou

 Prostitutky, ilustrační foto

Česko na cestě k legální prostituci: regulace je nejblíž od roku 1989

Na regulaci prostituce stát může vydělat stovky milionů ročně. Šance na její prosazení je…

21. května 2019

 Veba Broumov, ilustrační foto

Věřitelé a soud schválili reorganizaci textilky Veba Broumov, podnik získá Otakar Moťka

Věřitelé a soud schválili reorganizační plán firmy Veba Broumov, která patří k největším…

21. května 2019

 Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové na Václavském náměstí

Počtvrté proti Benešové a Babišovi. Na demonstraci na Václavské náměstí přišlo 50 tisíc lidí

Na pražském Václavském náměstí protestuje proti vládě podle organizátorů asi 50 tisíc…

21. května 2019

Události  Ilustrační foto

Úplná obnova přepravy ropy Družbou potrvá dva měsíce, tvrdí v Bělorusku

Plné obnovení přepravy ropy ruským ropovodem Družba po znečištění suroviny potrvá dva…

21. května 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Co dělat, když chcete dostat náhradní výplatu od úřadu práce?
Co je třeba pro vyřízení prvního občanského průkazu
Nemějte o kvalitní kolo zbytečný strach…
Jak dlouhý nepřetržitý odpočinek vám musí dopřát zaměstnavatel?
Jak na vyřazení auta z registru vozidel
Auta
DKV radí: neodkládejte registraci na nové české mýto
Nové nákladní pneumatiky Goodyear
Nové plug-in hybridní Audi Q5 slibuje nejvyšší rychlost 239 km/h a spotřebu 2,1 l/100 km
Svět F1 přišel o jednoho ze svých legendárních jezdců. Niki Lauda zemřel
Další neoficiální fotky potvrzují, že facelift Škody Superb žádnou designovou revoluci nepřinese
Hry pro příležitostné hráče