Úsměvné Babišovy a Hamáčkovy telegrámky - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Úsměvné Babišovy a Hamáčkovy telegrámky

,
Úsměvné Babišovy a Hamáčkovy telegrámky

Česká vláda doufá, že nová americká administrativa bude ctít spojenecké závazky v NATO. A co kdyby se jimi konečně začali řídit čeští politici?

Když v sobotu bylo jasné, že americké prezidentské volby vyhrál Joe R. Biden, čeští politici se na sociálních sítích začali předhánět se zdravicemi, blahopřáními, Hrad zase zopakoval nikdy nevyslyšené pozvání k návštěvě Prahy. Avšak nejzajímavější je zřejmě to, co Bidenovi napsal ministerský předseda Andrej Babiš a jeho vicepremiér Jan Hamáček.

Babiš v červené kšiltovce „obšlehnuté“ z Trumpovy kampaně gratuloval Bidenovi takto: „Pro ČR je důležité, aby se nový prezident aktivně přihlásil ke spojeneckým závazkům vůči NATO.“ A Hamáček se přidal: „Je to skvělá příležitost k utužení transatlantické spolupráce.“

Pánové, to sedí, dodáváme my. Je velmi pravděpodobné, že Babišovi ani Hamáčkovi nedochází, jak úsměvná a těžko uvěřitelná jejich slova o spojeneckých závazcích či transatlantické vazbě jsou. Pojďme jim to tedy připomenout.

Andrej Babiš vládne ministerstvu financí od roku 2014. Nejdřív přímo jako ministr, poté přes svou oddanou podřízenou Alenu Schillerovou. Stejně tak bez přestávky drží otěže nad fungováním ministerstva obrany. Ani přes takovou konstelaci nebyl dodnes schopný vytvořit jasné a neotřesitelné mantinely pro růst obranného rozpočtu na 1,4 procenta HDP v roce 2021 a 2 procenta o tři léta později.

Jde přitom o nejdůležitější český spojenecký závazek vůči Severoatlantické alianci, který je základem pro modernizaci a zachování schopností naší armády. O věc, jíž není možné zpochybňovat na základě momentálních výkyvů priorit či nálad, což ovšem nepřehledný Andrej Babiš nedokáže.

Zato Jana Hamáčka alespoň trochu omlouvá, že nemlží a má dlouhodobě jasno v tom, že dvouprocetní obranný rozpočet armáda jen tak nedostane. Prý k tomu chybí politická vůle a zásadní debata o příjmech státního rozpočtu. Jinak se podle něj ony slíbené peníze, kterými Praha potřebuje utužit transatlantickou spolupráci, nenajdou.

Babiš s Hamáčkem tak od nového amerického prezidenta žádají něco, co oni sami nejsou schopni splnit. Neměli by tedy raději mlčet a Bidenovi do Washingtonu vzkázat prostě jen „good luck“?