Urputná řež o stravenky. Jaký dopad může mít návrh na paušál? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Urputná řež o stravenky. Jaký dopad může mít návrh na paušál?

Vít Jásek,
Urputná řež o stravenky. Jaký dopad může mít návrh na paušál?
Zdroj: Archiv

Ministerstvo financí přišlo s návrhem zavést paralelně ke stravenkám takzvaný stravenkový paušál. Konkrétních informací je zatím poskrovnu. Na druhé straně se kolem návrhu strhla mediální přestřelka, která je bohužel spíše o emocích než o faktech. Jaká jsou tedy možná pro a proti a jaké mohou být možné dopady těchto návrhů?

Proč vůbec návrh vznikl? Z dostupných informací vyplývá, že základním spouštěčem a nyní i hybatelem jsou vysoké provize stravenkových společností. Dalšími důvody jsou pak administrativní náročnost práce s papírovými stravenkami a také zneužívání systému, tedy jeho nefunkčnost. Jde například o případy, kdy si lidé za stravenky kupují alkohol a cigarety, nebo kdy menší firmy, které místo toho, aby si stravenky nechaly proplatit u vydavatele, je znovu použijí k dalšímu nákupu - tomu se říká sekundární oběh.

Kolik takových případů existuje, lze zjistit velmi obtížně. Faktem ale určitě je, že k takovým excesům dochází. V tomto smyslu lze pochopit snahu ministerstva financí systém nějakým způsobem přenastavit.

Stravování (ne stravenky)

Samozřejmě že stravenky existují. Každý den je využívá přes jeden milion zaměstnanců. Ale když se podíváme do zákonů, tak o nich nikde není zmínka. Z pohledu legislativy proto neexistují, představují pouze jednu z možností daňově zvýhodněného stravování poskytovaného zaměstnancům ze strany zaměstnavatele. Žádnou změnou zákona proto nelze zavést „stravenkový paušál“. Jediné, co lze zákonným opatřením zavést, je stravovací paušál. Možná je to slovíčkaření, ale z hlediska dopadů na firmy, zaměstnance a podnikové jídelny to může být zásadní.

Daňových výhod zaměstnaneckého stravování využívají přes tři miliony zaměstnanců. Většina z nich (přibližně…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?