Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Pavel Páral
Pavel Páral
Autor: Euro.cz

Turecké školení pro Evropany

 Páral 13. listopadu, 15:33  -  Pavel Páral
Pavel Páral
Pavel Páral
Autor: Euro.cz
13. listopadu, 15:33

Turecko zrovna není v současnosti režimem, který by ve svých nomimálních spojencích vzbuzoval velké sympatie. Invaze do Sýrie pak už vůbec nebyl dobrý nápad. Na druhou stranu, když začal Erdogan v pondělí s deportacemi džihádistů se západními pasy do jejich domovských zemí, zaslouží ocenění. Kdo jiný se má postarat o postih svých občanů za vraždy, násilí terorismus, než jejich mateřská justice?

Že je problém s důkazy a svědky? Či držením těchto lidí ve vazbě? Jasně, že je. U politiků, kteří s hraběcími móresy ještě nedávno kázali o utrpení vězňů na Guantanámu to vyvolává osypky, ale právě to, jak se s tím dotčené země vypořádají, je přece měřítkem toho, jak stát plní svou základní funkci, kterou je ochrana bezpečnosti svých vlastních občanů a udržování pořádku.

Souhlasíte s tím, že největšími hrozbami pro Evropu jsou migrace a islámský terorismus?

Turecká lekce ukazuje, že v bezpečnostních otázkách nejde zdaleka jen o zubožené, podinvestované evropské armády, jejichž bojeschopnost je po letech černé jízdy v NATO a odchodu Britů v troskách a kecy o společné evropské obraně ani náhodou nedoprovázené desítkami miliard eur na zbrojení vyvolávají u generálů v Rusku, Číně či USA jen více či méně hlasitý smích. Tady si na soft power nikdo nehraje.