Třídíš blbě? Zaplatíš - Euro.cz

Přihlášení

Třídíš blbě? Zaplatíš

,
Třídíš blbě? Zaplatíš
Zdroj: Mladá fronta

Také patříte k těm, kteří poctivě třídí odpad? Plasty, sklo, papír, hliník a bioodpad pěkně tak, že i šestileté dítě, jak vás tak sleduje, najednou neomylně kopíruje celé tohle třídicí šílenství? A výsledek?

Konzultační společnost Arch consulting zveřejnila minulý týden prostřednictvím svého projektu Obce jinak velmi zajímavé srovnání. Češi prý třídí zbytečně hodně, draze a bez efektivního výsledku. Svezený materiál z třídicích kontejnerů se totiž musí ještě pracně dotřiďovat na speciálních linkách.

Třídíte odpad?

Například modré kontejnery na papír obsahují až několik desítek druhů papíru a každý vyžaduje jiné zpracování. Podobně pracně se prý musí dotřídit i plasty. Věděli jste, že do kontejnerů na plast nepatří třeba barevný plastový kelímek od jogurtu? Pro recyklaci je totiž použitelný jen bílý nebo průhledný kelímek.

Likvidace směsného komunálního odpadu kvůli tomu vychází oproti plastu o pětasedmdesát procent levněji, píší autoři studie. Až 70 procent z tříděných plastů totiž skončí stejně na skládce. Úsilí o maximální vytříděnost pak vede ke sběru velké materiálové škály plastů a přitom pro další recyklaci je vhodných pouze zhruba 20 až 30 procent, jak jsem se dočetla. To se musí v budoucnu změnit, jinak bude situace s odpadky neúnosná jak z ekologického, tak finančního hlediska, varují autoři projektu Obce jinak.

Před lety starosta naší městské části bojoval na předvolebních plakátech o hlasy voličů heslem Třídíš, neplatíš. Sliboval, že zlevní svoz odpadu těm, kdo třídí odpad. Letos nám zdražil poplatky za svoz komunálního odpadu o třicet procent. Co na tom, že někteří občané mají každý druhý týden prázdnou popelnici, protože se poctivě snaží třídit. Možná by stačilo pomalovat kontejnery na tříděný odpad tím, co přesně tam nepatří, aby lidé netřídili odpad úplně zbytečně.

Třeba některé plastové láhve na nápoje se vyrábějí ze tří druhů plastů. Víčko, samotná lahev a etiketa. A ne všechny jsou vhodné pro recyklaci. Dokud se nebudou vyrábět ze stejného druhu plastu, je opravdu nejlepší, nejlevnější a nejekologičtější odhodit takovou lahev do popelnice na směsný odpad. Jinak se nedoplatíme.