Tomu dáme, tomu taky. A kolik zbude na obranu? - Euro.cz

Přihlášení

Tomu dáme, tomu taky. A kolik zbude na obranu?

,
Tomu dáme, tomu taky. A kolik zbude na obranu?

Proč by česká armáda neměla být v klidu, když se koaliční politici předhánějí v tom, kolik tisícovek komu darují.

Ministr Lubomír Metnar pěnu dní příliš nekomentuje. Na svých ani resortních sociálních sítích, natož v rubrice „Fórum ministra obrany“ na webových stránkách resortu. Ovšem vzhledem k tomu, že končí druhá třetina roku a obrana ani armáda stále netuší, jak velký bude vlastně obranný rozpočet v příštím roce, mlčení se nemusí vyplatit.

I proto, jak se v posledních týdnech množí nápady a tlaky Metnarových vládních kolegů na nesystémové vyplácaní desítek miliard ze státního rozpočtu na nejroztodivnější účely, dost možná se během pár týdnů ukáže – finální návrh státního rozpočtu 2021 má vláda projednat v září-, že důsledkem takového rozhazování budou i škrty v obranných výdajích.

Myslíte si, že ministerstvo obrany čekají rozpočtové škrty?

Proč? Počítejte s námi: HDP vydatně klesá, podpisy důležitých kontraktů se – i kvůli alibi „my-nic-to-čínská-chřipka“ – odsunují. Tak přece se svět nezboří, když do armády půjde méně miliard, než plánovaly výhledy, může si kdokoliv říct. A obrana si nabíhá i sama. I proto, jak pomalu letos investuje a už teď je zřejmé, že na konci roku jí zůstane na účtech několik miliard.

Aby pak nebylo pozdě, až dnes mlčící generální štáb a ministerstvo obrany zjistí, že ve frontě u dveří ministerstva financí jsou spolu s hudebníky a divadelníky až úplně vzadu. A že je v miliardovém licitování už dávno překřičely jiné resorty, které ANO, ČSSD a KSČM pro úspěch v nadcházejících volbách potřebují daleko víc než 34 tisíc vojáků a obranných úředníků.

Protože obranné výdaje v Česku stále nejsou dost „sexy“ tématem. Protože slibům Andreje Babiše, alespoň co se týče armády, by věřil už jen blázen, mělo by být ministerstvo obrany daleko hlasitější a aktivnější. A protože za měsíc už bude pozdě.