Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

Blíží se oslavy čínského nového roku 2019 ve znamení zemského vepře 25.- 28.1.2019

Široké veřejnosti se v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Tajemství paní Merkelové

Jan Brož 21. září 2017, 11:18  -  Jan Brož
21. září 2017, 11:18

Součástí rakouské národní identity se stala takzvaná "Gemütlichkeit". Ne zcela přesně to lze přeložit jako „pohodovost“ a Rakušané si tuto vlastnost rádi přisuzují i proto, že je odlišuje od početnějších a pořádkumilovnějších Němců. Pokud bychom to však vztáhli na politickou situaci, nemá v současnosti v Evropě ke Gemütlichkeit blíže nikdo než Německo.

Příkladem jsou víkendové volby do Spolkového sněmu, které se liší od všech podobných hlasování poslední doby, ať už šlo o volby ve Francii, Nizozemsku, referendum o brexitu nebo brzké volby v Česku a při jiných okolnostech i celkem pohodovém Rakousku. Vítěz voleb je tedy předem jasný, žádné překvapení se nečeká. Nikdo nepochybuje o tom, že v čele země stane Angela Merkelová. Debaty se spíše vedou o tom, zda bude znovu kandidovat i v roce 2021, a aspirovat tak na kancléřku s nejdelším funkčním obdobím v novodobé historii Německa.

Vítězství Merkelové v podstatě bylo zřejmé i celé předchozí čtyři roky. V Česku se hojně objevovaly názory, že Merkelové láme vaz uprchlická krize, šlo ale o absolutní nepochopení německé mentality a tamní politické situace. Ve skutečnosti popularita kancléřky v době krize jen mírně poklesla a stále zůstávala vysoko nad tím, čeho obvykle dosahují všichni tuzemští politici. Tehdy ztracená procenta už dávno získala zpět.

Čím to, že v éře Evropy silných mužů s ještě silnějšími názory se u Němců už léta drží nenápadná kancléřka? Německý volič má se zbytkem Evropanů společnou jednu vlastnost. I on vyžaduje v nejisté době silného lídra. A takovým Merkelová schopná čelit Putinovi i Trumpovi bezesporu je. Že směřuje k dalšímu vítězství, je také výsledkem skutečnosti, že v podstatě nemá soupeře. Ještě nedávné vážné úvahy, že by se jim mohl stát třeba spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière, jsou z dnešního pohledu zcela absurdní.

Otázka je jen, s kým…

Merkelová dokázala nejen v tomto funkčním období veškeré své potenciální soupeře ještě v počátcích umně odstavit od vlivu a moci. Na konzervativní straně politického spektra tak zůstává v podstatě jediným volitelným hráčem.

Německý volič se ale od evropského také v jednom zásadním bodě liší. Nechce kancléře přicházejícího s radikálním obratem a přeměnou systému. Politická konkurence to zkusila a chvíli to vypadalo, že Martin Schulz se svým programem sociální spravedlnosti zaměřeným na tvrdě pracující a špatně placené zaměstnance ve službách má šanci. Stejně jako pravicově populistická Alternativa pro Německo se svou protiuprchlickou a antievropskou rétorikou. Ukazuje se však, že potenciál voličů požadujících změnu kurzu je jen velmi omezený. A naopak, relativně slušnou šanci vrátit se do Bundestagu mají liberálové z FPD, jejichž lídr Christian Lindner se kancléřce ze všech soupeřů podobá pravděpodobně nejvíce.

Němci raději sází na to, co znají. A to je Merkelová, kterou občas mohou potkat s igelitkou ve frontě u kasy berlínského supermarketu. A proto ji v debatách i ti, kteří nakonec hodí hlasovací lístek někomu ze soupeřů, mají za „paní Merkelovou“. Jejich vlastní favorité přitom zůstávají pouhými Schulzi, Özdemiry, Lindnery či Weidelovými a označení pan či paní si ještě dlouho nevyslouží.

Čtěte další komentáře autora:

Jablko za 30

O stále menších lžích Miloše Zemana

Pražská inspirace Vídní a Berlínem? Úplně mimo

Volby se blíží, budeme trestat solárníky

Finské máslo jako nový polský tarif? Jen dočasněSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 4 | Průměrné hodnocení: 3.25

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Čím topíte: plyn, elektřina nebo tuhá paliva?
Děti a daně 2019: kdo má nárok na daňové zvýhodnění a kdo dostane daňový bonus
Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitosti?
Jak je to s dědictvím, když mám dluhy a jsem v exekuci ?
Kdo vlastní české hokejové kluby?
Auta
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Jeep Wrangler, Alfa…
Valtra SmartTour: Continental oficiálním partnerem
Právě vychází časopis Auto motor a sport 2/2019
Malá auta zdraží. Chudší si je nebudou moci dovolit, řekl šéf VW
Ford Mondeo dostal nový naftový dvoulitr a hybrid také pro karoserii kombi
Technologie
Ruská pohádka má rekord a vystřelila mezi nejsledovanější videa na YouTubu
Televizory LG pro rok 2019: tři OLEDové speciality
Ostrava v roce 2020 zruší papírové jízdenky. Nahradí je karty a mobily
Samsung Galaxy A9: čtyřočko s velkou výdrží (vyzkoušeno)
Přeposílání zpráv do maximálně pěti konverzací. WhatsApp limit zavádí globálně
Hry pro příležitostné hráče