Su Ťij se vzdala Nobelovy ceny míru. To nesmí, protestuje Oslo - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Su Ťij se vzdala Nobelovy ceny míru. To nesmí, protestuje Oslo

,
Su Ťij se vzdala Nobelovy ceny míru. To nesmí, protestuje Oslo
Zdroj: Euro.cz

Překvapivé prohlášení vydala někdejší barmská disidentka a “státní poradkyně” Aun Schan Su Ťij: “Vzhledem k dobrovolné emigraci půl milionů bengálských islamistů, kterou Západ nepochopitelně nazývá etnickou čistkou či dokonce genocidou, se vzdávám Nobelovy ceny míru, která mi byla přidělena bez mého souhlasu na nátlak Václava Havla. Islamismu zmar!”

Neformální vůdkyně barmské parlamentní většiny tento krok učinila na protest proti osočování neomarxistických sil a jejich médií, které ji činí částečně zodpovědnou za odsun 400 tisíc etnických Rohingů z Barmy.

“Nevím, proč bych se za osud oněch Roh-líků měla někomu zpovídat. Každý přece ví, že je to bengálská biologická zbraň, jež​ se množí jako krysy a jejím úkolem je rušit naši buddhistickou většinu při meditacích. Ať si je k sobě nastěhuje dalajláma. Pan Nobel by se mnou dozajista souhlasil,” řekla s hořkým poukazem na nedávnou kritiku duchovního vůdce Tibetu i petici podepsanou 400 tisíc lidmi, aby byla zbavena prestižní ceny míru.


Čtěte:

Esej: Mýtus o okurce

 Ilustrace k eseji Mýtus o okurce


Nobelův výbor v Norsku vydal krátké prohlášení, podle něhož se jednou udělené ceny již zbavit nelze. “Její nositelé i kandidáti na udělení jsou doživotně zavázáni šířit mír a lásku. Ať již prostřednictvím kobercových náletů na Srbsko jako Václav Havel, raketami Kassám jako Jásir Arafat nebo ostřelováním arabských civilistů z dronů jako Barack Obama. Zřeknutí se ceny nepovažujeme za právoplatné,” oznámil výbor.

Připomněl, že Su Ťij v děkovné řeči zmínila osud “vězňů a uprchlíků, migrantů a všech vykořeněných, kteří byli zbaveni domovů, rodin a přátel a jsou donuceni žít v cizině, jež jim není vždy nakloněna“.

Su Ťij se proti rozhodnutí Nobelova výboru hodlá odvolat. “Jako bojovnice proti islámskému teroru a pravá vlastenka nemohu být rukojmím multikulturalistů, kteří světu vnucují své idealistické vize. Václav Havel mi slouží jako varovný příklad, jak soudný vlastenec může přijít o zdravý rozum. Za své evropské vzory jsem vždy považovala Stepana Banderu či Radovana Karadžiče.” Odvolání hodlá někdejší ​barmská disidentka podat 32. září.


Přečtěte si další komentáře Luboše Hegera:

Miluju sex, miluju mého ex

Američtí psychiatři ruší 50 let staré tabu

Zešílel Kim? Ani ne, ale přeskakuje Trumpovi

Vtipy o Putinovi jsou stále černější

Občané, k naplňování úkolů zvednout zbraň!

Evropa že není supermarket? A co jiného by měla být, diví se Visegrád

Visegrád nalezl své poslání – bude pátou kolonou EU

Američané zjišťují, že vlastně nepotřebují prezidenta