Spojenecká základna v Ostravě? Svěží nápad i skvělé PR gesto - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Spojenecká základna v Ostravě? Svěží nápad i skvělé PR gesto

,
Spojenecká základna v Ostravě? Svěží nápad i skvělé PR gesto
Zdroj: Euro

Přestože je zatím vize europoslance a místopředsedy občanských demokratů Alexandra Vondry výstřelem do vzduchu, kouřová stopa bude rezonovat dlouho.

Ať už za ideou na zřízení letecké základny v Mošnově stojí sám Vondra, nebo jde o vizi jeho moravskoslezského spojence a velkého aliančního propagátora Zbyňka Pavlačíka, ovoce bude sbírat kdekoliv. Komunisté přesně podle plánu a ke spokojenosti pravicových voličů zuří, vláda se ocitla v defenzivě a tahá za kratší konec provazu, a Moravskoslezský kraj, který si se svým mošnovským letištěm neví rady, zřejmě začal tušit velkou šanci.

Nejenže provoz v Mošnově značně drhne a bez bohatého přísunu veřejných peněz by už letiště dávno neexistovalo, ale v blízké budoucnosti se navíc před hejtmanstvím rýsuje další obrovský strašák. Rekonstrukce zchátralé přistávací dráhy, jejíž účet půjde do miliard a jíž sám kraj rozhodně nezvládne.

Co Alexandr Vondra na víkendovém sněmu ODS řekl
„Radar je pasé, ale odvážně navrhněme Američanům, abychom v Ostravě-Mošnově zřídili společnou strategickou leteckou základnu. Posílí naši bezpečnost a podpoří těžce zkoušený region, kde lidi v důsledku dekarbonizace budou přicházet o práci. Poláci už mají svůj Fort Trump, tak proč nemáme mít my náš Trump Air Force Base?“

Že přitom Američané, respektive Severoatlantická aliance, umí česká letiště opravovat a posunout na mnohem vyšší úroveň, dokazuje příklad vrtulníkové základny Sedlec u Náměště nad Oslavou. I tam Aliance poslala mnoho stovek milionů korun a zachránila leteckou bázi – byť s nejvyšším počtem neletových dnů ze všech vojenských letišť v Česku -, na jejíž opravu by samo ministerstvo obrany nikdy nenašlo dost peněz.

Považujete zřízení letecké základny v Mošnově za dobrý nápad?

Když už nic jiného, díky víkendovému návrhu je o Vondrovi zase hodně slyšet. Především proto, že jde o velmi jednoduchý a bez diskuze logický nápad, jak by se jednou mohlo ostravské letiště udržet při životě bez tučných dotací.

S nadsázkou se dá navíc říct, že Vondra takový impuls Moravě dluží. Byl to přece on, kdo ještě jako ministr obrany v době masivních škrtů rozhodl o tom, že armáda vyklidí svou základnu v Přerově.

Tím, že Vondra „mošnovskou vizi“ zabalil do obav z přicházejících sociálních a ekonomických změn, které Ostravsko čekají kvůli konci tradičního průmyslu, uštědřil bolavou ťafku Andreji Babišovi. Vždyť to má být přece premiér, jehož marketing stojí na tom, že přináší recept na každou krizi. V Mošnově mu už ale letadlo s nápady, díky Vondrovi, uletělo.

Čtěte další texty Ondřeje Stratilíka