Sobotka nám v Bruselu zařídil dobré jídlo. Teď ještě, aby ho i zaplatil

Holec 31. července 2017, 10:00  -  Petr Holec
31. července 2017, 10:00

Zní to skoro jako pohádka. Premiér Bohuslav Sobotka pověří slovenského premiéra Roberta Fica, aby v Bruselu vyjednal pro celou visegrádskou čtyřku (ta stále toxičtější parta) lepší jídlo a on to fakt dokáže! Předseda Evropské komise a milovník šampaňského (žádná sladká bohemka!) Jean-Claude Juncker teď na kameru slíbil, že si i my zasloužíme západní důstojnost.

Doufejme. Kdyby totiž labužník Juncker viděl, jak se nakupuje „hezky česky“ a jak u nás třeba „z lásky k Česku“ vypadá běžný pult s masem, nevěřil by, že je pořád v bohaté EU. Jenže tím jako obvykle Sobotkova pohádka o lepším jídle i na chudším východě (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko) končí.

Je sice dobře, že problém dvojí kvality zboží v EU, již teď potvrdil i další test, aspoň nechce jako chytrák Fico řešit bojkotem zahraničního zboží, protože pak by nás v rámci boje za lepší jídlo vyhladověl. Jestli ale fakt chce, abychom lépe jedli, pili a třeba i prali (a já z něj cítím skutečnou upřímnost), měl by nám také říct, že žádná sleva nikdy není zadarmo.

Ano, vím: Češi z příhraničí vždycky rádi řeknou, jak jezdí nakupovat do Německa nebo Rakouska a všechno je tam lepší a někdy i levnější. Není: zaprvé se z dvojí kvality zboží stal takový národní fetiš, že vidíme rozdíly v kvalitě i tam, kde nejsou. A zadruhé: jeden lepší a levnější jogurt je stejný důkaz celkové kvality a cenové hladiny jako LED diody na fabii, která jinak pořád moc nezahýbá.

Pravda totiž je, že Češi jsou slevoví feťáci. Takže stejně obludný jako mnohé nejen potraviny je v Česku i podíl slev na všech hlavních potravinách, jak vyplývá i z poslední studie společnosti Nielsen: plných 57 procent! U drogistického zboží je to 51 procent, zatímco podíl rychloobrátkového zboží ve slevách tvoří 52 procent. V Německu, jímž se tak rádi oháníme, je to 16 procent. Nebo jinak: jaký matroš asi čekáte od českého dealera, když víc než polovinu svého zboží prodává v akci?


Potvrzeno: potraviny v západní Evropě mají jiné složení než ty české


Žádná slevová akce samozřejmě není zadarmo a žádá reakci. Jistě, některé slevy v hypermarketech existují jen na cenovkách v regálech, zatímco účet u kasy bývá jiný. Některé slevy taky nejsou úplně slevy. Řekněme, že jsou i hypermarkety podobní podvodníci jako politici. To vše je ale jen součást jednoho velkého příběhu, jak dnes říkáme.

A ten je, že ceny ve slevových akcích bývají i pod výrobní cenou, takže prodejci svůj zisk jednoduše dohání vyšší cenou jiného zboží - třeba milovanými jogurty. A taky nižší a lacinější kvalitou, jak pořád dokola dokazují i srovnávací testy: maso bude prostě vždycky dražší než drůbeží separát, kvůli tomu nemusí nikdo z V4 zbytečně jezdit do Bruselu.

Časy se ale mění i bez Sobotky s Ficem, jak už to bývá. Češi se sjeli akčními slevami tak zle, že se růst jejich podílu u potravin i v drogerii loni poprvé po dlouhé době zastavil. Současně klesá i výše slev a díky ekonomickému růstu také bohatneme. A z výzkumů vyplývá, že zvlášť mladší domácnosti už nejdou po slevách a radši si připlatí za kvalitu, protože se nechtějí otrávit.

Dokud si ale nebudou chtít připlatit i další, dvojí kvalita zůstane. Ale možná by ji za nás mohla zaplatit ČSSD. Stačí vám jediný pohled do jejich volebního programu a zjistíte, že zdroje tu jsou, jak by řekl klasik české socioekonomické utopie a Sobotkův velký poradce Vladimír Špidla.

Čtěte další komentáře Petra Holce:

Gazdík neztratí identitu. Nikdy ji neměl

ČSSD se zbavila Sobotky, realitu ale popírá pořád

Bělobrádek mluví jako správný lidovec. Zrada číhá za každým slovem

Všude dobře, doma nejlíp. S volbami do Česka vtrhla stupidita i zlodějina

S Chovancem přichází zákon, pořádek a samopal do každé rodinySdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 35 | Průměrné hodnocení: 2.37

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se počítá náhrada mzdy během pracovní neschopnosti?
Prodlužujete studium? Kdy zaplatíte až 56 300 Kč?
Zpozdil se vám let nebo zavazadla? Řekněte si o finanční kompenzaci
Co si pojistit před cestou do zahraničí?
Šmejdi v energetice lákají do aukcí nebo na dárky. Lidé platí tisíce korun
Auta
Ráje pro motoristy? Podívejte se, kolik stojí plná nádrž do…
První auta svítila petrolejkami. Dnes jsou běžné diody a nastupuje laser
Sedm chyb, které dělají řidiči při cestě autem do Chorvatska. Děláte je také?
Přestupky na železničním přejezdu: Pokuty, body a na jak dlouho vám seberou řidičák
Video recenze ojetiny: BMW X5 E70
Technologie
Microsoft vyvinul vlastní procesorovou architekturu, běží na ní Windows i Linux
Valve je velkorysé. Podporu Steamu pro Windows XP a Vista ukončí až v lednu 2019
Řada her obsahuje sledovací nástroj Redshell. Komunita ho označila za spyware
Opět bezpečnostní díra u procesorů Intel: chyba Lazy FP Restore (oživeno)
Trollolo. Intel pořádá soutěž o Core i7-8086K, AMD je výhercům vymění za Threadripper
Hry pro příležitostné hráče