Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Hledáte vysokou školu s jistotou uplatnění v oboru? Zaměřte se na studium cestovního ruchu!

Vystudovat vysokou školu se u nás stalo prakticky nutností, kdo nemá titul, na toho je…

Jak vláda veřejnosti vytírá oči a vzbuzuje plané naděje

 Páral 05. ledna, 07:00  -  Pavel Páral
05. ledna, 07:00

Kdo uvízl v předvánoční koloně na D1, má na schopnosti této vlády řídit veřejné investice nejspíše celkem pregnantně zformulovaný názor. A nutno říci, že i bez emocí a při chladném hodnocení státních investic v posledních letech je možné tento názor jednoznačně sdílet.

Není divu, když se s nulovým zájmem veřejnosti setkal i před měsícem představený Národní investiční plán za tři a půl bilionu korun. Tyto dopisy Ježíškovi v těchto zemských šířkách dobře známe.

Ale i tak by asi bylo dobré si tohoto nápadu všímat, neboť jako vždy hrozí, že se řízení veřejných investic ještě výrazně zhorší. Nejde přitom ani o to, kde na to vzít peníze. A ani o to, že pokud by měl být plán, o jehož obsahu nevíme takřka nic, ačkoli jde o naše peníze, uskutečněn, musel by stát, kraje i obce pořádně pohnout kostrou, protože to představuje zvýšení hrubé tvorby kapitálu o přibližně 60 procent oproti současnému stavu. A je přitom evidentní, že státní orgány ani současný objem organizačně pranic nezvládají.

Ze zveřejněného záměru je ale zjevná jedna podstatná věc. Rozhodování o investičních projektech má být dále zkomplikováno a centralizováno. „Za tímto účelem bude vytvořena Rada vlády pro veřejné investování a na MMR státní expertiza. Rada vlády bude svojí strukturou odpovídat vládě a bude odpovědná za finální výběr projektů. Státní expertiza bude organizační jednotka na MMR, která bude zodpovědná za koordinaci přípravy projektů. Bude propojovat jednotlivé veřejné investory a komunikovat jejich vzájemné potřeby,“ pravil Andrej Babiš. Takže k současným radám a expertním komisím přibude ještě jejich zastřešující rada a komise a další úředníci a další řízení v už dnes složitém aparátu. A k tomu zesílení politického vlivu na výběr investičních projektů.


Přečtěte si komentář: Zpomalujeme, jaký div


Přitom náš problém evidentně není v tom, že bychom nevěděli, co máme stavět a jak si na to máme opatřit prostředky. Ale v tom, že příprava projektů je neúnosně dlouhá, stavební řízení je takřka nejhorší na světě. Zákon o zadávání veřejných zakázek pak udělal ze státní správy alibisty, kteří se bojí cokoli rozhodnout, a to je cítit čím dál více. A k tomu se ještě k moci dostávají aktivisté, kteří třeba v Praze momentálně házejí vidle do připravené stavby Radlické radiály, která je před zahájením a v přípravě už byla utopena miliarda. O tom, že je této spojky třeba jako soli, pak pochybují jenom oni, ale Pražanům je to houby platné. Ale nakonec koho si zvolili, toho mají.

Na tomto žádný Národní investiční plán nic nezmění. Jen se veřejnosti vytírají oči a vzbuzují plané naděje, že se hora Říp pevně usazená na paleolitických vyvřelinách pohne směrem ku Praze. Podstatou problému se však tato vláda nezabývá, protože to není politicky efektní.

Na počátku roku se obvykle sluší projevovat optimismus a víru ve skvělou budoucnost. Ale i letos, pokud jde o fungování eráru, je to s touto vládou dosti obtížný úkol. Zvláště pro člověka, který ví, že na začátku zmíněná D1 začala být modernizována v roce 2013 Nečasovou vládou a dokončena měla být do pěti let. Dnes se optimisticky mluví o posledním kopnutí v roce 2021. A bude hůře.

Čtěte další komentáře Pavla Párala


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 7 | Průměrné hodnocení: 4.29

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
11 otázek, které můžete mít k dani z nemovitosti, a odpovědi na ně
Nezaměstnanost: je ČR lídrem v rámci EU?
Jak postupovat při zdědění dluhu?
Kdo nedostane daňový bonus za rok 2018 a proč?
Auta
Modernizovaná Škoda Superb prozrazena. Podívejte se, jak jí…
Nové BMW 7 dostalo v rámci faceliftu o 40 % větší masku a o 25 koní slabší dvanáctiválec
Škoda v Ženevě představí malý crossover. Bude to sériový Vision X křížený se Škodou Scala
Nejen Hilux. Také z VW Amarok může být speciál pro jízdu za polárním kruhem
Dálniční známka Slovensko 2019: Jak ji koupit? A kdo ji mít nemusí?
Technologie
Turing bez ray tracingu vyjde jako GeForce GTX 1660 Ti. Ponese 1536 shaderů a GDDR6
Stell SHO 8055 Pro: pověste na zeď i ten největší televizor (vyzkoušeno)
Apple představil další batoh pro iPhony. Bateriové pouzdro stojí 3500 Kč
Velké zlevnění pamětí. DDR4 zlevní už do března o 20 %, ceny SSD padnou až o polovinu
Škoda v Ženevě ukáže nový crossover. Skříží Vison X a Scalu
Hry pro příležitostné hráče