Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Ilustrace k eseji Smilování boží
Ilustrace k eseji Smilování boží
Autor: Vojtěch Velický

Esej: Smilování boží

 Zámečník 23. listopadu, 15:45  -  Miroslav Zámečník
Ilustrace k eseji Smilování boží
Ilustrace k eseji Smilování boží
Autor: Vojtěch Velický
23. listopadu, 15:45

Václav Smil je patrně nejvlivnějším Čechem dneška. Je úžasně kritický, nemilosrdný a nádherně pracuje s fakty.

Když se pomalu každý druhý den někdo přihlásí k tomu, že bude na „čisté nule“, pokud jde o emise klimatických plynů, je to jasně politické prohlášení, které uklidní rozjitřené voliče, ale s realitou má máloco společného. Čísla nesedí, protože vesměs nezahrnují spotřebované emise obsažené v dováženém zboží.

Země s velkým deficitem obchodní bilance a malým podílem silně emisních odvětví pak z takového závazku vycházejí lépe. Naopak země jako Česko, kde je vysoký podíl energeticky náročných výrob a vysoký přebytek zbožové obchodní bilance, je na tom s „produkcí“ o dost hůře. Toto platí i při stejném energetickém mixu.

Jestli chcete doopravdy vědět, co znamená přejít v globálním měřítku na nízkouhlíkovou ekonomiku, kupte si Growth od Václava Smila, plzeňského rodáka, emeritního profesora na Manitobské univerzitě ve Winnipegu. Musím přiznat, že Václava Smila „žeru“ asi tak čtvrt století, ač jsem ho nikdy nepotkal. Od dob kritiky přehrady Tři soutěsky v Číně mi připadal vždycky jako člověk, kterého má smysl sledovat, protože řadí argumenty přesně tak, jak bych to dělal, kdybych to doopravdy uměl.

Pozoruhodně řazená fakta

Growth je nepochybně Smilův Opus Magnum, velké dílo, shrnující mnohé z jeho předchozích poznatků, analýz a argumentů v obřím textu o dvou stech tisících slovech. Způsobem, na který by měl dostat autorská práva, skládá dohromady fakta z nejrůznějších oborů, aby vynikly vazby mezi rozvojem lidské civilizace, růstem jako takovým a rolí, kterou v něm sehrála schopnost využívat energii.


Přečtěte si esej: Trumpety a greténi