Slavné výročí internacionální pomoci. Varšavská smlouva vznikla před 65 lety - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Slavné výročí internacionální pomoci. Varšavská smlouva vznikla před 65 lety

,
Slavné výročí internacionální pomoci. Varšavská smlouva vznikla před 65 lety

Předseda československé vlády Viliam Široký a představitelé dalších sedmi zemí socialistického bloku podepsali 14. května 1955 Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. 

Československá lidová armáda si v těchto dnech připomíná slavné datum, kdy se v jednom bloku spolu s dalšími bratrskými zeměmi postavila proti štvavému chování imperialistů. Na připomenutí onoho slavného okamžiku, kdy se zrodila Varšavská smlouva, záruka světového míru, ukázali naši vojáci to nejlepší, co mají.

Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic dle slibu daného politbyru vyleštili a promazali všechna svá nákladní vozidla ZIL a systémy 2K12 KUB, které svými třemi prsty smrti odrazují všechny mrzké choutky Západu.

Bránit naši socialistickou vlast je připravena i 7. mechanizovaná brigáda, která při svém nedávném vyvedení ukázala, jak bezchybně fungují její tanky T-72 a obrněná vozidla BVP-2. Obě tyto technologie jsou nejlepším důkazem vyspělosti socialistického inženýrství, které i dnes dokáže na bojišti plnohodnotně plnit své úkoly.

Odhodlanost všech divizí chránit západní hranice nejlépe ilustruje i ocelová pěst našich pozemních sil, kterou tvoří několik desítek samohybných kanónových houfnic vzor 77. Mladý svobodník Pavel ve svém dopise zaslaném armádní redakci naší státní televize píše, že na této houfnici sloužil už jeho otec a je mu tak ctí, že i jemu velitelé Československé lidové armády svěřili takový stroj. Byl by prý rád, kdyby na houfnici mohl jednou sloužit i jeho letos tříletý syn.

I 65 let po podpisu Varšavské smlouvy se tak naše vojsko může spolehnout na svou špičkovou a zřejmě i nesmrtelnou techniku k obraně všeho pracujícího lidu a pomoci tak k naplnění poslední pětiletky.

P. S. Varšavská smlouva zanikla v červenci 1991, avšak technologie, na nichž stály lidové armády tehdejších členských zemí, tvoří dodnes základ ozbrojených sil České republiky. Skutečně si někdo myslí, že modernizovat naše vojsko není nutné?   ​

Slavné výročí internacionální pomoci. Varšavská smlouva vznikla před 65 lety
4.5 (90.91%) 11 hlasování
Diskuze