Silný vítěz je lepší než silnější poražení - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Silný vítěz je lepší než silnější poražení

,
Silný vítěz je lepší než silnější poražení
Zdroj: Euro.cz

Pár menších opozičních stran aktuálně, podobně jako už několikrát v minulosti, pláče nad naším volebním systémem, který po přepočtu voličských hlasů na mandáty zvýhodňuje ty nejúspěšnější partaje. Požadavek na „spravedlivější“ přepočítávání je však velmi krátkozraký a stěžování si, že kvůli tomu nelze porazit Babiše, je pak úplně mimo a s mírou demokratičnosti volebního systému to nemá nic společného.

Dnes známe mnoho volebních systémů, od plně většinových po zcela proporční, a je viditelné, že každý má své plusy a minusy. Vždy však platí, že pro každou zemi je dobré mít stabilní vládu s vysokou mírou odpovědnosti za své konání, aby jí mohl být vystavován za její vládnutí u dalších voleb účet. Nás systém je hodně proporční a generuje pestrobarevné vládní koalice, které řeší jednu vládní krizi za druhou a jednotlivé strany si různě přivlastňují úspěchy a na druhé hází neúspěchy vládnutí. Takže nic moc.

Považujete zvýhodnění úspěšných stran v Českém volebním systému za správné?

Bylo by tak u nás z hlediska fungování demokracie vhodné spíše posílit bonifikaci vítěze voleb, než ji oslabovat a posilovat malé partaje a drobit Sněmovnu v co nejméně funkční těleso. V době tisíckrát ostrakizované opoziční dohody se o to pokusili ruku v ruce Václav Klaus a Miloš Zeman, což tehdy neprošlo u Ústavního soudu a neprošlo by to s vysokou pravděpodobností ani dnes.

Postupovat opačně je však holý nesmysl. Mimochodem jediná významnější země, v níž mizerně prosperují populistické partaje z pravého i levého okraje politiky a různí exoti, je Británie s jednokolovým většinovým systémem.

Malé partaje by se měly spíše snažit najít cestu, jak oslovit dvacet a více procent voličů než na protibabišovské vlně zkoušet vytřískat něco, co je krátkodobě výhodně pro ně, ale této zemi to fakt nepomůže.

Čtěte další texty Pavla Párala

Ohodnoťte tento článek
Diskuze