Silná etiopská káva - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Silná etiopská káva

,
Silná etiopská káva

Na východě Afriky se hraje o budoucnost Evropy.

Letošní atak čínské chřipky má samozřejmě i psychologický rozměr. Jedním z jeho projevů je, že lidé – a řada médií – přehlížejí jiná témata, která však ve svých důsledcích mohou v západní civilizaci napáchat mnohem větší škody než virus. Lekci z toho, jak problematická je bezpečnost a že není možné veškeré úsilí soustředit na jednu věc, dal minulý týden. Nejen vídeňským útokem, ale i eskalací napětí v Etiopii.

Oblast afrického Sahelu a jeho jižní i severní nárazníkové zóny přitom odborníci dlouhodobě považují za region, v němž se hraje o budoucnost Evropy.

Přestože většinový obyvatel starého kontinentu si v souvislosti s touto zemí Afrického rohu vzpomene možná na kvalitní zrnkovou kávu, drahé poznávací zájezdy a někdo snad i na tamějšího premiéra Abiyho Ahmeda Aliho, který před rokem získal Nobelovu cenu míru, strategický význam této země je mimořádný.

Nejenže sousedí s dlouhodobě rozvráceným Somálskem. Především je důležitým hráčem ve hře o Sahel – kvůli nedostatku vody a rostoucím náboženským a etnickým konfliktům reálně hrozí, že se miliony tamějších obyvatel vydají na sever hledat lepší místo k životu. I proto země západní Evropy – včetně České republiky – pomáhají v regionu udržovat stabilitu a NATO dělá řadu věcí pro zpevnění své jižní hranice.

Z Etiopie minulý týden dorazily zprávy o hrozícím občanském konfliktu a cestě k rozvrácení země. V severním regionu Tigray a jeho hlavním městě Mekelle došlo k povstání, kdy ozbrojené síly místních vůdců zaútočily a obsadily základnu národní armády. Premiér Abiy ihned vyhlásil stav nouze a celou oblast Tigray odpojil od elektřiny, internetu a telefonního spojení.

Vyhrotily se tak mnohaměsíční spory mezi místní Lidově osvobozeneckou frontou Tigray (TPLF), kterou centrální vláda v Addis Abebě prohlásila za teroristickou organizaci, a federálními úřady. Premiér proto do regionu sousedícího s Eritreou vyslal armádu, aby povstání potlačila.

I když stratégové takový vývoj kvůli dlouhodobým sporům a stále neposlušnější TPLF čekali, v Africe se tím rozhořel konflikt, na nějž by si měli dát evropští lídři pohlcení řešením pandemie pozor. Už jen proto, aby nepřišli o svou oblíbenou etiopskou kávu.