Šetřit ne, zkrachovat ano - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Šetřit ne, zkrachovat ano

,
Šetřit ne, zkrachovat ano
Zdroj: Mladá fronta

Nenecháme firmy padnout na dno, hlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, když oznamovala novou verzi programu Antivirus, který má pokrýt sto procent vyplacené náhrady mzdy. Už se stalo, paní ministryně.

Zavřely se školy. Ale co fabriky? Zavřely se restaurace, ale obchody praskají ve švech. Zavřela se divadla, ale lidé se mačkají v městské hromadné dopravě. Pokud by to celé chtěl někdo nejen respektovat, ale i pochopit a porozumět tomu, co se děje, při veškeré dobré vůli to není možné.

Nezbývá než věřit, že vláda ví, co dělá. Jenže při vší úctě k autoritám to lze opravdu jen těžko. Několik měsíců se neděje téměř nic a jen co skončily volby, vláda se chová, jako bychom byli ve válce.

Antivirus stejně jako jiné formy finanční podpory mají podnikům, které mají nějaké zaměstnance, pomoci překlenout krizi. Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů, nedávno napsal, že na programy Antivirus či Covid nedosáhla drtivá většina malých firem nebo živnostníků, a trefně se ptal, kde jsou ty desítky miliard na záchranu podnikání. I my se ptáme.

Nedochází k tomu, že zde vznikají takzvaná zombie pracovní místa? Tedy že se uměle udržují lidé v pozicích, které s vysokou pravděpodobností zaniknou? Kvůli tomu, že Antivirus trval tak dlouho, vlastně nevíme, jak moc byla tuzemská ekonomika koronavirovou krizí zasažena.

Antivirus už měl dávno skončit. Je drahý a s nastavením si taky hlavu nikdo moc nelámal. Jak je možné, že ho lze čerpat i na zaměstnance, kteří nepracují, a lépe je na tom pracovník, jenž zůstane doma, než ten, který pracuje?

A pokud dospějete do fáze, že potřebujete šetřit třeba prostřednictvím snížení počtu zaměstnanců, tak nemůžete. Museli byste dosud čerpanou podporu z programu Antivirus vrátit. Zkrachovat ale můžete, to se prý peníze z Antiviru nevracejí. Majitelé firem to jistě rádi uslyší.

Šetřit ne, zkrachovat ano
4.6 (92.55%) 51 hlasování
Diskuze