Samoregulace energošmejdů jako dočasné řešeni. Legislativní proces se zadrhl - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Samoregulace energošmejdů jako dočasné řešeni. Legislativní proces se zadrhl

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu,
Samoregulace energošmejdů jako dočasné řešeni. Legislativní proces se zadrhl
Zdroj: Vojtěch Velický

Novela energetického zákona, která má posílit ochranu spotřebitelů, bude nejdříve za rok. Neviditelná ruka trhu do té doby nevyřeší vše.

Šmejdi se zviditelnili prodejem předražených hrnců a dalšího harampádí, za které si bez skrupulí řekli o desetitisíce. Takzvaní energošmejdi používají stejné nátlakové a manipulativní obchodní praktiky při prodeji energií. Nestydí se okrást stařenku nebo lidem nalhávat cosi o konci současného dodavatele a v domě jim vypínat plyn, dokud nepodepíšou nevýhodnou smlouvu, jako se to stalo v prosinci v Přerově.

Energošmejdi nejsou problémem posledních měsíců, ale několika let. Ostatně na novele energetického zákona kvůli boji se šmejdy pracuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) už od roku 2018. Podle původního plánu měla vstoupit v platnost 1. ledna letošního roku.

Máme začátek února, návrh MPO už dvakrát vrátila legislativní rada vlády k přepracování, a je tak bohužel jisté, že přísnější pravidla nezačnou platit ani letos. Počet stížností na praktiky některých prodejců energií mezitím neustále roste.

Co nám to říká? Na jedné straně je pozitivní, že se Češi naučili ozvat, pokud jsou porušována jejich práva. Na straně druhé se potvrzuje, že energošmejdi stále dokážou najít dostatek obětí a jsou si příliš jisti v tom, že jim to většinou projde. Spoléhají na to, že řadu jejich triků zákon nezakazuje, že neexistuje seznam zprostředkovatelů a že není v silách Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a České obchodní inspekce zkontrolovat stovky obchodníků s energiemi a desetitisíce zprostředkovatelů, kteří dnes na českém trhu působí.


O tématu čtěte více:

Pozdě, ale přece. Ministerstvo průmyslu už ví,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?