Rok vězení za sto tisíc. Chceme vozit Filipínce přes oceán, přitom doma máme armádu potenciálních zaměstnanců - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rok vězení za sto tisíc. Chceme vozit Filipínce přes oceán, přitom doma máme armádu potenciálních zaměstnanců

,
Rok vězení za sto tisíc. Chceme vozit Filipínce přes oceán, přitom doma máme armádu potenciálních zaměstnanců
Zdroj: Profimedia.cz

Na trhu práce chybí 200 tisíc lidí a my složitě vymýšlíme, jak zprůchodnit systém pro Ukrajince, jak sem vozit Filipínce nebo motivovat matky na mateřské, aby se dřív vrátily „ke strojům“. Přitom tu máme obrovskou zásobárnu potenciálních zaměstnanců, kteří nemají důvod pracovat, a pokud už nějakou tu práci mají, jejich motivace si ji udržet, dělat ji dobře, nebo dokonce pomýšlet na nějaký kariérní postup, je nulová.

Naopak jejich snahou je vrátit se ze zaměstnání v takovém stavu, aby mohli jít na melouch. Nebo rovnou pracují načerno. V příhraničních oblastech už některé profese neseženete vůbec. Chodí dělat k sousedům, kam za nimi český exekutor nemůže.

Nevyužitý potenciál má čistě statisticky vzato každý desátý Čech. Exekuci má téměř 900 tisíc obyvatel, z toho půl milionu jich má tři a víc. A tuhle armádu rukou a hlav (ano, i vzdělaní lidé mají exekuce) necháváme ležet ladem. Z výplaty jim po srážkách zbude necelých deset tisíc, ať berou 15, nebo 50 tisíc, je to fuk. Těžko lidem s exekucí vyčítat, že se nesnaží splácet, co jim síly stačí. Navíc s vidinou, že když za rok splatí sto tisíc, dalších 200 jim naběhne na příslušenství a odměnách za vymáhání. K jistině (tedy samotnému dluhu) se stejně do konce života „nepropracují“.

Zavařená mzdovka

Mizerie na pracovním trhu, kdy firmy pro nedostatek lidí odmítají další zakázky, vede k tomu, že exekuce už není překážkou zaměstnání. Účetní musejí složitě vypočítávat srážky ze mzdy a rozesílat je různým exekutorům (běžně jich má dlužník i deset a víc) – mimochodem, když to neudělá mzdovka správně, vystavuje se pokutě až 50 tisíc korun a riziku žaloby o náhradu škody ze strany exekutora, ale není kde jinde brát. Prázdný krám už mají i některá oddělení věznic. To, co zaměstnavatele ale trápí víc než administrativa, je právě rébus, jak motivovat lidi, kteří se celkem přirozeně přetrhnou jen do výše své mzdy. A z té vidí vždy jen těch deset tisíc.


Národ v exekuci: v dluhové pasti jsou dva miliony Čechů

Exekuce, ilustrační foto


Průměrný věk českého dlužníka v exekuci je 44 let. Tím, že občané v produktivním věku nevydělávají, si zaděláváme i na dalšího kostlivce důchodového systému.

Ve všech okolních zemích (ano, už i na tom Slovensku) si spočítali, že se společnosti vyplatí i to, že v extrémním případě dlužník svým věřitelům nezaplatí nic. Místo řečí o nemorální dluhové amnestii, která nakazí i slušné občany, se jim snaží dát druhou šanci a co nejrychleji je vrátit do systému. Pokud to uděláme i my, přihrajeme zaměstnavatelům kádry, které se v rámci oddlužení budou snažit práci si udržet, aby znovu nevypadli z kola ven. Navíc dostanou naději. Té se ovšem nenají, takže se v druhém sledu musí změnit výpočet nezabavitelné částky.

Výhled přes mříže

Pokud bychom se ale přece jen domluvili, že za dluhy se musí pykat za všech okolností a bez ohledu na následky pro celou společnost, mohli bychom exekuované zavřít. Co třeba za sto tisíc dluhů rok kriminálu?

Vždyť i dlužníci sami říkají, že mít dluhy je horší než spáchat trestný čin, který si můžete odsedět. Aspoň pro část z nich by to byl vlastně milosrdný trest. Živoření na ubytovně a shánění melouchů na kus žvance možná rádi vymění za třikrát denně teplou stravu, celu bez exekutora a přiděleného probačního pracovníka. Lepší výhled přes mříže než žádný. •

Tím, že občané v produktivním věku nevydělávají, si zaděláváme na dalšího kostlivce důchodového systému.

Čtěte také:

Češi nejsou zvyklí šetřit. Čtvrtina lidí si půjčuje rizikovým způsobem

Vlk v exekuci. Do čela ERÚ usedají pozoruhodné osobnosti

Letos si chce půjčit téměř polovina Čechů. Nejoblíbenější jsou úvěry na bydlení


Ohodnoťte tento článek
Diskuze