Řím Italům: Nevyrábějte si vlastní eura!

Daniel Deyl 23. července, 13:12  -  Daniel Deyl
23. července, 13:12

Jako by neměli dost starostí jiných, sestrojili Italové asi nejpřímočařejší možný peněžní fígl: rozhodli se, že si budou moci být každý svým vlastním bankéřem. Začali si vyrábět vlastní měnu, již nazývají skripturální či písemné euro. Z finančnického hlediska je to fascinující jev.

V čele autonomního měnotvorného hnutí, či jak to nazvat, stojí jistý Marco Saba, o němž jinak víme jen tolik, že používá Twitter a Facebook. Na prvně jmenované síti se pochlubil, že zaplatil druhé síti za inzerci 25 eur, které si sám „vyrobil“ - a Facebook platbu přijal. Zároveň Saba řekl, že takových skripturálních či písemných eur si Italové od října 2016 pořídili už přes miliardu.

Saba argumentuje, že když banky můžou vyrábět peníze jen tak z luftu a navíc každý hejhula si může napískat vlastní kryptoměnu, není důvod, aby tak nemohl učinit kdokoli jiný.

Centrální banka nicméně vydala minulý týden varování, aby občané nic takového nedělali, poněvadž tím kazí kšeft skutečným bankéřům. Její formulace zněla o něco vznešeněji, jako že skripturální eura „podkopávají důvěru ve finanční systém“, ale obsah je stejný.

Skripturální euro není nic jiného než dlužní úpis či směnka. Jeho účel je stejný jako u kvantitativního uvolňování: nacpat do ekonomiky více hotovosti s vágním příslibem, že se jednoho krásného dne buď z oběhu zase stáhnou, nebo promění za skutečné peníze.


Alternativní platidla: deset a jeden způsob, jak být na mizině


Když QE provede centrální banka, můžeme si být jisti, že většina takto vyrobených eur skončí tam, co většina ostatních peněz, tedy na kontech již tak tučných až až. Když si peníze ze vzduchu napíská komerční banka poskytnutím úvěru, buď na tom vydělá přímo, nebo konfiskací zástavy. Tyto dvě formy vyrábění nových peněz jsou proto povolené a žádoucí. Když však by písemné euro mohlo někomu pomoci, je to problém, protože z toho žádné bance neplyne nic.

Marco Saba není první, kdo to zažívá na vlastní kůži. Svědčí o tom příběh Michaela Unterguggenbergera, starosty rakouského městečka Wörgl, jenž takhle v roce 1932 začal tisknout potvrzenky namísto bankovek (jako kdyby bankovka byla něco jiného). Na jejich rubu bylo napsáno: „Váhavý oběh peněz vyvolal bezprecedentní depresi a uvrhl miliony lidí do chudoby. Ekonomicky vzato započala zkáza světa. Je čas podniknout inteligentní akci, jež zabrání bratrovražedným válkám a chaosu. Proto musíme přivést nezaměstnané zpět do koloběhu práce. To je účelem tohoto certifikátu tržního města Wörgl: změkčuje utrpení a nabízí práci a chléb.“

Asi tušíte sami, jak Unterguggenberger dopadl.

Přečtěte si také:

Trump versus Amerika

Pochází čokoládové mléko z hnědých krav? Miliony Američanů si to myslí

Facebook a logika zákazu myšlení

Hvězda summitu G20? Angela Merkelová


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 11 | Průměrné hodnocení: 4.09

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít