Prymulova hyperdemokracie - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Prymulova hyperdemokracie

,
Prymulova hyperdemokracie

Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula je teď jedním z nejžádanějších lidí ve státě. Cokoliv řekne, vystrašení občané přirozeně hltají jako slova odborné autority. Předsedu vlády a vlastníka hnutí ANO Andreje Babiše muselo velmi potěšit Prymulovo zamyšlení nad úrovní demokracie v Česku.

Prymula v rozhovoru pro Novinky.cz uvedl, že „je třeba si uvědomit, že hyperdemokracie, která tady je, úplně nesvědčí tomu, aby se epidemie dala efektivně kontrolovat tak, jak jsme to viděli v některých asijských zemích“.

Jakmile se epidemiologové začnou vyjadřovat ke kvalitě demokracie a naordinují nám politologickou léčbu podle svých představ, pak je teprve třeba vyhlásit nouzový stav. V Číně, na kterou Prymula odkazuje, dokázala totalitní komunistická vláda šíření koronaviru tak dokonale regulovat, že nemoci podlehly tisíce lidí. A to hlavně na počátku epidemie, kdy politbyro komunistické strany v duchu dobrých černobylských tradic schválně zadržovalo veškeré informace, a neumožnilo tak rychlou reakci, která by zabránila i pozdější celosvětové pandemii.

Právě totalitní forma vlády v Číně, kterou se Prymula zjevně inspiroval, je nejvíce zodpovědná za současný stav. Poté, co se koronavirus začal po Číně nekontrolovaně šířit, přistoupila tato vzorová asijská země k masovému sledování lidí i k trestům, které připomínají středověk. Lidé bez roušek byli přivazování ke sloupům veřejného osvětlení a jinak veřejně zostuzováni. Co skutečně pomohlo Číně, ale i Koreji zvládnout nebezpečný kolotoč šíření viru, bylo rozsáhlé testování. A v tom Česko ostudně zaostává, zatímco se tu na nejvyšší úrovni vedení státu zcela vážně debatuje o omezení lidských práv a svobod.

V Česku je zatím zhruba 130 testovaných lidí na milion obyvatel, v Koreji čtyři tisíce. Antibakteriální gely a roušky lze v Koreji získat na každém rohu. A distribuovat je překvapivě lze i bez…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?