Prymulagate - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Prymulagate

,
Prymulagate
Zdroj: Mladá fronta

Politika je permanentní boj o moc. Nevyhýbá se ani dobám krizovým, jakou je aktuální pandemie nemoci covid-19. Rozumný politik – tedy takový, který má kromě svého mocenského, mediálního a majetkového prospěchu na paměti prospěch lidí – se ale takovému konfliktu virového útoku a politické hry raději vyhne. Neprospívá to pověsti politiky jako takové a je to hazard se zdravím občanů, kteří se tak stávají rukojmími ve hře, z níž nemohou mít žádný prospěch.

Aktuální politický boj o Romana Prymulu, který jako ministr zdravotnictví nařizoval něco, co sám dokázal porušovat, z čehož ho usvědčují fotografie Blesku, nese všechny rysy starého špatného politikaření, za nímž se neskrývá věcný, nýbrž mocenský boj. Prymulova vzpoura proti premiérovi, která přišla po víceméně otevřené podpoře prezidenta Zemana, je pochybná, nejenom pro to, co ministr udělal, ale i proto, že to bylo hnutí ANO a premiér, kdo Prymulu nominovali.

Prezident a Roman Prymula dodali už vyhořelé morální kauze mocenského oleje. Už se hrálo a bude hrát více o sílu prezidenta a jeho nadřazenost nad premiérem, který musí stále častěji prosit o to, aby mohl ještě zůstat u moci. Kdo z toho má prospěch, dávno není jediná otázka. Ta druhá, důležitější, je, co všechno musí Andrej Babiš ještě obětovat a dát Miloši Zemanovi a jeho lidem, aby mohl dovládnout do konce mandátu. Kolik dnes v Česku stojí post premiéra?

V době, kdy prudce roste covidová nemocnost i obsazenost nemocnic, se politici přetahují o velikost postů, vliv a politické výpalné. Je to mimořádně nezodpovědné, proti smyslu služby státu a občanům. Od premiéra nejvíce v tom, že takovou hru od počátku dopustil, že nedokázal být oponentem prezidenta. Od hlavy státu pak proto, jak svéhlavě prosazuje své chápání politiky jako hry pro deset milionů lidí, v níž nakonec po trapných tahanicích vždy vyhraje Miloš Zeman.

Moc, peníze, mediální pozornost, to je adrenalin, závislost, na níž se dá ujíždět dlouho. Politici by si při své obvyklé zábavě ale mohli tentokrát všimnout, že tu umírají lidé a další že bojují o život. A Prymulagate a politické přestřelky jsou tím posledním, co jim v úspěšné léčbě může pomoct.