Proč se tak zdražuje? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Proč se tak zdražuje?

,
Proč se tak zdražuje?
Zdroj: Mladá fronta

Míra inflace v Česku vzrostla v červenci o 3,4 procenta. Proč ceny ve zpomalující ekonomice, která prochází pandemickou krizí, rostou? Odpověď můžeme hledat i v masivní výdajové politice státu.

V době krize většinou začne privátní sektor šetřit, omezí se spotřeba i investice, protože se všichni připravují na horší časy. To se stalo i v Česku, kde si od začátku covidu-19 firmy i domácnosti začaly ukládat u bank větší obnosy než dřív (viz graf). Kvůli tomuto výpadku ekonomika zpomalí a dolů jdou také ceny zboží a služeb, protože není, kdo by kupoval. V Česku to však úplně neplatí, protože ekonomika sice zpomalila, ale inflace zuří dál.

Podle červencových dat statistického úřadu se ceny v obchodech zvýšily o 3,4 procenta meziročně, a meziměsíčně pak o 0,4 procenta. Dražší je především tabák a alkohol, za čímž stojí vyšší spotřební daně zavedené od ledna (a teprve po půl roce skončila možnost používat staré kolky, tedy efekt předzásobení).

Zvýšily se třeba i ceny uzenin (o deset procent), vejce zdražila zhruba o devět procent, nájemné bylo v červenci meziročně vyšší o 2,8 procenta, elektřina o 7,6 procenta, dražší je také vodné a stočné, mírně se zvýšila i cena zemního plynu. I za stravování platili lidé o 5,6 procenta více než loni.

Do aktivního utrácení se totiž od začátku covidu-19 pustila vláda, která spustila například program podpory zaměstnanosti Antivirus (je v něm asi třičtvrtě milionu lidí), přispěla živnostníkům, platila ošetřovné, přispěla dokonce i na lázeňské pobyty. V grafu to není na první pohled patrné, protože na jaře si vláda rekordně půjčovala od českých bank i zahraničních investorů prostřednictvím emisí dluhopisů, a zajistila si tak zhruba 450 miliard korun, aby mohla financovat půlmilionový schodek.

Teprve v červnu je vidět, že z vládních účtů začaly rekordně ubývat prostředky. Vláda si vybrala téměř 240 miliard korun, které putovaly právě na podporu ekonomiky.

Výpadek domácností a firem, které utrácely méně a připravují se na horší časy, tak vyvážily i tyto vládní infuze do ekonomiky. Lidé i firmy si část peněz odložili, ale jelikož dostali – přímo i nepřímo – další peníze od vlády, tak přece jen utráceli dost masivně, aby ceny mohly růst. V příštích měsících to tak zcela určitě už nebude. A jak bude ekonomika propadat, a zvyšovat se nezaměstnanost, tak budou i ceny zboží a služeb klesat. Radovat se z toho ale moc nemůžeme.

Proč se tak zdražuje?
4.3 (85.71%) 7 hlasování
Diskuze