Přísně tajná smrt - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Přísně tajná smrt

,
Přísně tajná smrt
Zdroj: Mladá fronta

V marastu koronavirového zpravodajství znamenaly americké volby pro mnohé svěží vítr. Bez ohledu na výsledek. Na aktuální informace o počtu covid úmrtí totiž nebylo možné vůbec narazit. A nyní zpět do reality.

Krematoria prý nestíhají zpopelňovat nebožtíky, to ostravské dokonce kvůli nedostatku skladovacích prostor muselo nechat vybudovat další mrazicí boxy. Jenže oficiální data, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví o tom, kolik lidí zemřelo a zároveň mělo pozitivitu na covid-19, od začátku listopadu vytrvale klesají.

Budou se tedy tato data ještě zpětně nějak výrazněji navyšovat? Pokud krematoria opravdu nestíhají, kdo jsou ti zesnulí? Na co zemřeli? Odpověď částečně naznačuje jednání zdravotnického výboru Poslanecké sněmovny z minulého týdne. Jednání sice bylo neveřejné, ale záznam je k dispozici na webu Poslanecké sněmovny.

Během schůze zaznělo, že roste počet náhlých úmrtí doma. A ty se v aktuálních oficiálních covid číslech neobjevují. Zda byl příčinnou covid-19, stres či jiné selhání organismu, se neví. Souvislost s koronavirem mít mohou. Jaký byl celkový počet úmrtí za den, abychom porovnali, co se vlastně děje, nevíme.  Úřady tento údaj nezveřejňují a Český statistický úřad zase publikuje celkový počet se zpožděním zhruba osmi týdnů.

Poslanec a onkolog Rostislav Vyzula na zmíněné schůzi navrhl, aby se číslo zemřelých zveřejňovalo v souvislosti s hodnotou celkového počtu úmrtí. „Aby bylo vidět, že tato úmrtí jsou navíc, nebo jestli jsou v rámci těch pravidelných,” uvedl.

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek zase naznačil, že on by nejraději nezveřejnil žádná čísla. Jsou totiž neúplná, nevypovídající a pro mnoho lidí jsou nesmírně stresující. Variantu, že by se zveřejňovalo všechno, byť ne hned, zato s náležitým komentářem, vysvětlením a souvislostmi, Dušek nezmínil.

Smiřme se s tím, že relevantnější data o tom, jak konkrétně přispívá covid-19 k náhlým úmrtím mimo zdravotnické zařízení, nemáme. Snad brzy budou. Zatím s jistotou víme jen to, že stres je, jak známo, zkušený vrah, co obvykle nezanechává mnoho stop. Covid necovid.