Poločas je tu, kolik miliard nakonec Metnarovi zůstane v šuplíku? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Poločas je tu, kolik miliard nakonec Metnarovi zůstane v šuplíku?

,
Poločas je tu, kolik miliard nakonec Metnarovi zůstane v šuplíku?

Čerstvá data ukazují, že ministerstvo obrany letos opět neutratí zhruba tři miliardy korun. „Růst“ obranného rozpočtu obstará především jen padající HDP.

Přesně před rokem mi ministerstvo obrany řeklo: „V současné době nejsou známy žádné skutečnosti, které by měly zásadním způsobem negativně ovlivnit využití prostředků, a proto předpokládáme jejich dočerpání.“ Resort působil poměrně optimisticky i přesto, že k loňskému 30. červnu vyčerpal jen 39,85 procenta veškerých přidělených financí.

A jaký byl tedy výsledek na konci roku? Pro zapomnětlivé – z celkového 71,1miliardového rozpočtu nedokázal Lubomír Metnar a jeho podřízení v roce 2019 využít 2,8 miliardy korun. To je třeba cena za 26 nových samohybných děl Caesar, které by si čeští vojáci jednou rádi pořídili.

Pohled do aktuálních statistik ukazuje, že ani letošek nebude tím rokem, kdy se bude moct ministerstvo obrany pochlubit vyrovnaným rozpočtem. K 30. červnu 2020 využilo ze 76,01 miliardy korun pouze 29,65 miliardy, což je podobně jako v polovině loňského roku pouze 38,96 procenta veškerých přidělených peněz.

Detailnější pohled pak navíc potvrzuje nelichotivé zprávy z jara, kdy se stále nepodařilo nakopnout investice a nákupy. Obrana má z kapitálových výdajů k polovině roku utracenou pouze čtvrtinu peněz, což konkrétně znamená 4,19 miliardy korun. Do 31. prosince tak musí využít ještě 12,57 miliardy.

To dokazuje, že investice ministerstva obrany stále neprobíhají podle dlouhodobých plánů a především přirozeným a zdravým tempem, který by zajistil průběžné a rovnoměrné čerpání rozpočtu. Jestli je to chybějící strategií, nezdravě dlouhým přešlapováním či třeba jen velmi pomalým a zkostnatělým rozhodováním? Nejspíš kombinací všeho.

Stále se kupící miliardové přebytky na konci každého roku jsou nepochopitelné především v souvislosti s rušením či odsouváním důležitých modernizačních nákupů. Těžko pochopit a vysvětlit někomu zvenku to, proč třeba loni ministerstvo odsunulo kontrakty, jejichž hodnota – či hodnota prvních splátek – byla mnohem nižší než oněch neutracených 2,8 miliardy korun.

Aktuální letošní vývoj dává poměrně jasné obrysy, že nevyužitá suma vystoupá i letos do devíti nul. To znamená, že v absolutních číslech půjde na českou obranu méně peněz, než se plánovalo, a růst obranného rozpočtu zajistí pouze pokles úrovně HDP, který padá kvůli vládním opatřením proti šíření čínské chřipky. Takhle strategie nevypadá.

Poločas je tu, kolik miliard nakonec Metnarovi zůstane v šuplíku?
3.8 (75.38%) 13 hlasování
Diskuze