Politicky exponovaná hypotéka - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Politicky exponovaná hypotéka

,
Politicky exponovaná hypotéka
Zdroj: Mladá fronta

Žádali jste někdy o hypotéku? Pak asi víte, jak zdlouhavý je to proces. Někdy si říkáte, zda vůbec banka může po vás některé věci chtít. A co teprve, jste-li politicky exponovaná osoba, to se pak dějí věci. Schválit hypotéku na nemovitost, u které by hrozilo, že na její dofinancování budou použity příjmy z nelegální činnosti, to si žádná banka nedovolí. Nebo ano?

Loni v listopadu si někdejší ministr dopravy Vladimír Kremlík u Hypoteční banky vzal už třetí hypotéku, tentokrát ve výší 7,1 milionu korun, na nákup nemovitosti, za kterou zaplatil celkem 14,4 milionu korun. Kromě hypotéky financoval byt půjčkou od rodičů. Novináři přišli s tím, že původ peněz v rámci půjčky od rodičů není dostatečně prokázaný, neboť rodiče si nemohli tolik peněz vydělat.

Máme tu další příběh ministra, který neumí vysvětlit své příjmy? A co příběh banky? Zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu totiž přitvrzuje. Zatímco před lety na statut politicky exponované osoby sotva dosáhl premiér, nyní si stačí párkrát vyrazit na rande s ministrem a jste politicky exponovaná osoba. Pryč jsou časy, kdy vám stačil papír podepsaný rodiči, na kterém se k financím jako k půjčce hlásí otec s matkou, a bylo vypráno. Jinými slovy strýček Vik vám ještě před lety mohl půjčkou váš byt dofinancovat, aniž banka pátrala, kde důchodce Vik takové jmění sebral, v současné době už to neplatí.

Třeba Česká spořitelna přiznává, že v minulosti několikrát zamítla hypoteční financování politicky exponované osobě, hádejte proč. Pokud banka přiklepne hypotéku na nemovitost, kterou chce někdo dofinancovat z příjmů z nelegální činnosti, podstupuje obrovské riziko a může mít větší problém než ten, kdo chce s její pomocí peníze zlegalizovat.

Ostatně nezohledňovala vždycky banka riziko v úrokové sazbě? Jakou sazbu nakonec Kremlík od banky získal?

Politicky exponovaná hypotéka
4.5 (89.09%) 11 hlasování
Diskuze