Podzimní král. Kvůli Prymulovi ztrácí legitimitu celá vláda - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Podzimní král. Kvůli Prymulovi ztrácí legitimitu celá vláda

,
Podzimní král. Kvůli Prymulovi ztrácí legitimitu celá vláda

Selhání Romana Prymuly ukázalo, že ministr zdravotnictví rozhodně není oním vůdcem pro těžkou dobu, jak ho premiér Babiš i některá média v uplynulých týdnech prezentovala. Prymula udělal ve své „válce proti covidu” to nejhorší, co může vojevůdce udělat. Sám porušil to, co svým poddaným nakázal. To je chyba, za kterou by ho panovník na bitevním poli nechal popravit.

A přesně to se stalo. Babiš v době rychle padajících preferencí hnutí ANO neměl jinou možnost, než Prymulu obětovat a sám se od tohoto přešlapu distancovat, pokud chce politicky přežít alespoň on sám. Ve funkci ministra zdravotnictví vydržel epidemiolog Prymula dosud přesně jeden měsíc a dva dny.

V souvislosti s morálním, komunikačním i protizákonným chováním Romana Prymuly se trochu zapomíná, kdo celou schůzku zorganizoval a ministra na schůzku „vylákal”. Připomeňme, že Prymula se o schůzce dozvěděl pouze půl hodiny před jejím začátkem, ihned nasedl do vládní limuzíny a okamžitě vyhověl vlivnému poslanci hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi. 

První místopředseda ANO, šéf poslanců hnutí a enfant terrible české politiky Jaroslav Faltýnek byl na místě také, stejně jako Prymula bez roušky. S majitelem podniku na Vyšehradě, kde se oba muži setkali, se Faltýnek dobře zná a je pravděpodobné, že schůzka s Prymulou v rozporu s aktuálními vládními opatřením nebylo jediné setkání, které tu Faltýnek v době lockdownu pořádal.

Babiš jako správný neomezený vládce hnutí ANO oznámil, že Faltýnek ve funkci 1. místopředsedy končí. Zůstává však poslancem a šéfem poslaneckého klubu. Faltýnek tedy přežil Čapí hnízdo, kauzy na SŽDC, brněnskou Stoku i ovlivňování tendru na mýto. A v pozici prvního místopředsedy hnutí ANO ho srazí jedno kafe bez roušky.

Zatím není jasné, kdo další na schůzce byl a jestli jejím předmětem byla skutečně pomoc amerických lékařů v Česku. Jisté ale je, že Prymulův a Faltýnkův přešlap výrazně podlomil důvěru a legitimitu celé této vlády v nejvážnější situaci pro zdraví lidí, kterou Česko v novodobé historii zažívá.

Podzimní král. Kvůli Prymulovi ztrácí legitimitu celá vláda
4 (80%) 15 hlasování
Diskuze