Pod rouškou soběstačnosti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pod rouškou soběstačnosti

,
Pod rouškou soběstačnosti
Zdroj: Mladá fronta

Ministerstvo zemědělství pokračuje v tažení za vyšší potravinovou soběstačností a zveřejnilo pravidla, podle kterých se budou rozdělovat miliardové dotace. Důvodů ke spekulacím o účelovosti zavdávají více než obvykle.

Dotace mají jít na podporu zemědělců a potravinářů v jejich boji s následky koronavirové pandemie. Ponechme stranou, jak moc byla tato oblast čínskou chřipkou zasažena. Celkem si zemědělci a potravináři rozdělí 4,3 miliardy, které jim resort zemědělství přiklepl hned v březnu, kdy už se vědělo, jak moc bude pandemie pro tuto oblast devastující. Na samotný Program rozvoje venkova a tedy i zvýšení soběstačnosti má jít 3,4 miliardy.

Chceme-li zvýšit soběstačnost, je opravdu nezbytné, aby větší šanci na dotace měl podnik, který exportuje? A považte, kdo exportuje s podporu ministerstva zemědělství, získá víc preferenčních bodů, šance na dotaci tudíž roste a okruh vyvolených se nám pěkně zužuje. Naproti tomu bodové zvýhodnění mladých, začínajících či ekologických zemědělců, mikro či malých podniků byste hledali marně.

Není deklarovaná podpora malých a začínajících zemědělců v rozporu i s tím, že po nich budu nejprve chtít, aby měli příjem minimálně 200 tisíc z vlastní produkce, jinak o podporu nebudou smět žádat? A proč se nezvýhodňují chovatelé, kteří přecházejí z klecových chovů na chovy volné?

Preferenční body získává také ten, kdo má registrovanou nějakou značku kvality. Tím rovněž dochází k eliminaci začínajících zpracovatelů. Jste-li začínající chovatel prasat či drůbeže, vstupujete do odvětví, kde dominuje někdejší impérium premiéra Andreje Babiše. Hádejte, jaké jsou vaše šance.

Jak je například možné, že nově mohou o podporu na zpracování zemědělské produkce a její uvádění na trh žádat velké podniky? Ve všech předchozích kolech měly velmi výrazně omezený přístup k této podpoře, nyní je ministerstvo šouplo rovnou na úroveň malých podniků.

Jen pro připomenutí, na jednání zemědělského výboru ministr zemědělství Miroslav Toman ujišťoval, že peníze jsou určeny primárně na podporu malých a středních podniků s cílem posílit lokální produkci a zajištění potravin pro občany České republiky.

Na investice do zemědělských podniků má jít z programu 1,6 miliardy. Peníze si budou rozdělovat chovatelé prasat, drůbeže, ovcí, koz a pěstitelé ovoce a zeleniny. Abychom resortu zemědělství nekřivdili, pěstitelé ovoce a zeleniny jsou zde zařazeni nově. A ministerstvo nezapomnělo v rámci zvyšovaní soběstačnosti ani na vinaře – žádat mohu i pěstitelé vinné révy. Kolik ale kdo dostane, nikdo neví. Nedopadne to tak, že 1,5 miliardy si rozdělí chovatelé prasat a drůbeže a o sto milionů se podělí ovce, kozy, ovoce a zelenina?

Až dosud přitom bylo v tomto programu běžné, že se dopředu stanovilo, kolik z celkového balíku peněz jde na který záměr. Tady alokace chybí. Zřejmě to není žádoucí, máte-li totiž alokace stanovené dopředu, nedají se už později peníze přesouvat.

Za zmínku stojí i projednávání programu na monitorovacím výboru, který měl na vyjádření – považte ten klid na práci – celé dva dny. Standardním schvalovacím režimem resortní návrh pravidel nejnovějšího programu podpory nešel, ale v době nouzového stavu, kdo by se s tím zdržoval.

Kromě Agrární komory se proti pravidlům ostře postavily všechny nevládní zemědělské organizace, které zveřejnily veškeré výtky ve společném stanovisku a umístily ho na webu Asociace soukromých zemědělců ČR. Je to pěkné počtení.

Pod rouškou soběstačnosti
5 (100%) 10 hlasování
Diskuze