Pochází čokoládové mléko z hnědých krav? Miliony Američanů si to myslí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pochází čokoládové mléko z hnědých krav? Miliony Američanů si to myslí

,
Pochází čokoládové mléko z hnědých krav? Miliony Američanů si to myslí
Zdroj: Euro.cz

Tvrzení v titulku zní jako nový twitterový kousek Donalda Trumpa, ale skutečnost je horší: sedm procent jeho krajanů má za to, že příčinou hnědého zabarvení kakaem ochuceného mléka je hnědá barva kůže dojnic. Nesmějte se, to je vážná věc.

„Znalost je bolest,“ říká Anthony Hopkins ve filmu Breaking Point. Má tím na mysli, že mu působí bolest vědomí skutečnosti, že jej manželka podvádí. Podle tohoto vzorce žije šestnáct milionů Američanů život velmi bezbolestný. Komu dávají hnědé mléko hnědé krávy, nemusí se bolesti obávat. (Jak je to se strakatými kravami a jejich mlékem, zatím nevíme.)

Tuhle zprávu zveřejnilo během uplynulého týdne Inovační středisko mlékařství Spojených států, takto sesterská organizace Národní mlékařské rady, pokud vám je to něco platné. Přes šestnáct milion Američanů se každý den probouzí v představě, že někde někdo ráno poplácá svoji hnědou kravku a podojí její životodárnou hnědou tekutinu, z níž se později dělá hnědé máslo, hnědý jogurt, hnědé sýry a podobně. Škoda, že průzkum národního mlékařského inovačního ústavu nešel dál, protože bychom se nejspíš dozvěděli, že barva kůže řečených hnědomléčných krav vzniká a) jako důsledek pastvy na loukách s vysokým výskytem čokoládovníku, b) při noční pastvě.

Pokud něco na tom údaji překvapuje, je to, že počet takto postižených Američanů není vyšší. (Koneckonců, 47 procent Američanů věří v existenci UFO.) Mléčný ústav navíc pochopitelně hraje s citlivými údaji, jež průzkumem vyzískal, hodně těsně u těla; sdělil veřejnosti pouze tolik, že čím chudší domácnost, tím se onen originální názor vyskytuje častěji. A tím se z jednoduché skutečnosti, že si sedm procent Američanů myslí pitomost, stává politikum. Potenciál pro další pitomosti tak samozřejmě roste.


Může za epidemii fake news lidský skepticismus? Přečtěte si esej

ilustrační foto


Republikáni řeknou, že strašlivá nevzdělanost je důsledkem imigrace. V Texasu proto vejde v platnost zákon, jenž umožní policistům kontrolovat smýšlení o korelaci barevnosti krav a jejich mléka; kdo neodpoví do dvou vteřin správně, bude okamžitě deportován.

Demokrati řeknou, že je zapotřebí zvýšit dotace do zemědělství a rozjet osvětový program. Portál cowcolor.gov bude interaktivně ukazovat, jak to s kravami a mlékem je doopravdy.

Donald Trump napíše na Twitter opravu svého nejslavnějšího vzkazu, výrazu „covfefe“; namísto něho uvede správné „cowfefe“.

Zapojí se i korporátní svět. Jeff Bezos z Amazonu bude vysílat drony, jež vás automaticky podojí, abyste se mohli o výsledku přesvědčit in natura. Apple vymyslí proprietární software s názvem iKráva, již bude zdarma distribuovat v nejchudších oblastech USA; z každého použití si bude účtovat třetinu potravinové poukázky.


Přiblížila se kvůli Trumpovi apokalypsa? Čtěte více:

Dvě a půl minuty do apokalypsy. Trump posunul hodiny posledního soudu

Vědci posunuli 26. 1. takzvané hodiny posledního soudu o půl minuty k půlnoci.


Mezitím ovšem se univerzitní kampusy naplní protestujícími studenty. Řeknou, že výraz „hnědá kráva“ na kampus nepatří, protože studenty příliš stresuje. Že navíc barva krávy či mléka je pouhý sociální konstrukt zatížený stereotypním uvažováním z minulosti a ve skutečnosti má každý právo na vnímání barvy mléka podle svého nezadatelného vkusu.

Mléčný ústav tou dobou podrobí mléko půlmiliardové analýze a na jejím konci v roce 2024 zjistí, že mléko je bez výjimky bílé. Než však stačí výsledky zveřejnit, jeho šéf přijde o místo kvůli rasismu.

Tou dobou už se ale na řečeném území bude namísto slova mléko používat pouze výraz 牛奶; a těžko říct, jestli to bude komu vadit. Ačkoli ještě v prvních letech 21. století mohlo stačit tak málo.

Přečtěte si také:

Hlupáci a umírající bulvár aneb Jak vidí vítěze Pulitzerovy ceny Trump

Esej: Malé dějiny populismu