Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Pavel Páral
Pavel Páral
Autor: Euro.cz

Piráti v bulharském dresu

 Páral 26. června, 14:12  -  Pavel Páral
Pavel Páral
Pavel Páral
Autor: Euro.cz
26. června, 14:12

Tématem těchto dní je bezesporu to, jak Andrej Babiš škodí zemi a jak moc lidí by ho rádo vidělo mimo politiku. To má bezesporu své opodstatnění a tlačit na změnu poměrů je zcela na místě. Druhou věcí však je, že i ti, kteří by chtěli dotačního miliardáře u moci vystřídat, podnikají kroky, které vážně poškozují zájmy této země.

Minulý týden podali Piráti trestní oznámení na neznámého pachatele ve starém příběhu, v němž ČEZ prodal svou bulharskou elektrárnu Varna a utrpěl při tom nemalou ztrátu. Varna byla součástí rozsáhlých investic ČEZ v Bulharsku, které zásadně znehodnotil postup bulharské vlády proti energetickým společnostem po občanských nepokojích, které vznikly po zvýšení státem regulovaných cen elektrické energie na počátku roku 2013.

Tamní úřady se pokusili vinu za zdražení přesunout na zahraniční investory v energetice. Zkoušeli ve správním řízení odebrat ČEZ licenci, kriminalizovaly jeho místní manažery a podnikly řadu diskriminačních kroků, které bránily distribučním společnostem dosahovat při prodeji elektřiny minimální rentability. Součástí tohoto diskriminačního postupu bylo i odebrání licence na udržování kapacitní rezervy elektrárně Varna, která se tak zásahem bulharského státu stala jenom hromadou šrotu.