Pětitisícový populismus. A desetitisícová zrůdnost - Euro.cz

Přihlášení

Pětitisícový populismus. A desetitisícová zrůdnost

,
Pětitisícový populismus. A desetitisícová zrůdnost

Slíbit pět tisíc korun plošně všem důchodcům pouhý měsíc před volbami je hloupý populismus. Nejde o žádné systémové opatření, které by nějak zásadně vylepšilo život seniorům. A už vůbec nejde o důchodovou reformu, jejíž přijetí se stále odkládá, ale stejně ji jednou budeme muset provést. Ovšem pobírat v roce 2020, kdy je průměrná mzda téměř 35 tisíc korun, starobní důchod pod 10 tisíci korunami, je zrůdnost a pětitisícový příspěvek je to minimum, co těmto lidem může pomoci koupit si třeba víc jídla nebo novou pračku.

Vláda se rozhodla nadělit letos důchodcům pod stromeček pětitisícovku. Ti bohatší, kteří každý měsíc berou i desetitísíce korun, to na účtu ani nepoznají. Ale pro ty nejchudší to může být skutečně vysněná nadílka. V Česku je téměř 200 tisíc lidí, kteří se svým důchodem nedosáhnou ani na 10 tisíc korun. Desítky tisíc z nich dokonce neberou ani osm tisíc měsíčně.

Je mimořádný příspěvek pro důchodce populismem?

Osud některých seniorů, kteří celý život pracovali, poctivě odváděli daně a všechny odvody, ani jednou nepobírali podporu z Úřadu práce a dnes jejich dávka nedosahuje ani poloviny minimální mzdy, je zrůdnost a ostuda všech politických reprezentací, které se postupem let vystřídaly ve Strakově akademii. Tito lidé často ani nemají na rozdíl od ostatních žádné jiné finanční zdroje, aby mohli prožít důstojné stáří.

Je to především vysvědčení pro vládní ČSSD, která drží resort sociálních věcí posledních sedm let a pro zlepšení situace nejchudších seniorů neudělala vůbec nic. Pětitisícový mimořádný důchod je sice hezkou, ale velmi slabou náplastí. Stát na něj přitom vydá až 15 miliard korun.

Mnohem systémovější by bylo razantní zvýšení minimálního důchodu, a to alespoň na polovinu minimální mzdy, pro příští rok tedy na osm tisíc. I kdyby se minimální důchod zvedl na 10 tisíc korun měsíčně, fiskální náklady by podle analýzy Národní rozpočtové rady činily 3,6 miliardy korun ročně, tedy pouze zlomek nákladů na mimořádný pětitisícový důchod všem.

Z toho je patrné, že i když pětitisícová nadílka zejména těm nejchudším důchodcům alespoň jednorázově pomůže, jedná se vlastně o asociální opatření. To by si měli uvědomit zejména ti, kteří po připsání této částky na účet budou zvažovat volbu hnutí ANO nebo ČSSD v nadcházejících volbách.

Podobně asociálním opatřením je i zrušení superhrubé mzdy, které pomůže jen těm nejlépe vydělávajícím zaměstnancům. Ti, kteří berou 100 tisíc měsíčně, si polepší o víc než čtyři tisíce korun, tedy o 50 tisíc ročně. Zatímco člověk s minimální mzdou, který má rodinu, zůstane na svém. Jedná se tedy spíše o pravicové opatření, což levicoví voliči Andreje Babiše asi neuslyší rádi.

Tato vláda se zkrátka rozhodla řešit problémy nejchudších obyvatel této země tak, že jim ve srovnání s bohatými ještě uškodí. A navíc se tyto peníze z rozpočtu nenávratně rozplynou, aniž by díky nim vznikl nějaký nový spravedlivější systém.